Atmosféra spoločnosti je kľúčová pre úspešne zvládnutie druhej vlny pandémie, povedal koaličný poslanec Národnej rady SR Miroslav Kollár (Za ľudí).

Premiér Igor Matovič (OĽANO) podľa opozičného poslanca za Smer-SD Ľuboša Blahu zľahčoval celý problém okolo nového koronavírusu a teraz sa vyhovára na nezodpovednosť ľudí. Obaja to uviedli v nedeľnej diskusnej relácii V politike na televízii TA3.

Monique Hernentová (65) po návšteve svojej sestry v domove dôchodcov vo francúzskom Kaisesbergu 21. apríla 2020.
Neprehliadnite

Ďalšie ohnisko v Bratislave. Domov seniorov má 15 pozitívnych na ochorenie Covid-19

I. Matovič rozoštváva slovenskú spoločnosť, myslí si Ľ. Blaha. „Nie je možné, aby sa najvyšší ústavní činitelia vyhovárali ako malí chlapci a šírili nenávisť voči opozícii, doktorom, voči ľuďom s iným názorom,“ konštatuje Ľ. Blaha.

Prízvukuje, že Slovensko „strašidelne podcenilo situáciu“. Základné zlyhanie je podľa neho v testovaní na nový koronavírus, keďže sa ukázalo, že SR je treťou najhoršou krajinou v testovaní v Európe.

M. Kollár priznal, že Slovensko podcenilo trasovanie osôb a zvýšenie kapacít na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. „Snažíme sa presadiť väčšie testovanie aj trasovanie. Potrebujeme opakovane a pravidelne testovať pracovníkov sociálnych služieb,“ podotkol podpredseda poslaneckého klubu Za ľudí.

Koaličný poslanec hovorí, že pre stranu Za ľudí je pri Fonde obnovy dôležitá daňová reforma, vzdelanostná, reforma trhu práca, daňová a dôchodková reforma, a tiež kvalitné, dostupné zdravotníctvo.

Na snímke v popredí sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová, minister obrany SR Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko pri slávnostnom privítaní s vojenskými poctami na nádvorí Ministerstva obrany SR 30. januára 2020 v Bratislave počas veliteľského zhromaždenia náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zmeka, v rámci ktorého bude vyhodnotený výcvikový rok 2019 a odprezentované úlohy na rok 2020.
Neprehliadnite

Prieskum: Ľudia najviac veria prezidentke. Najnedôveryhodnejším politikom je Kotleba

Skritizoval aj vládu Smeru-SD, ktorá mala na kľúčové reformy Slovenska roky hojnosti, no nespravila nič. „Smer nám v časoch hojnosti prejedal budúcnosť,“ povedal M. Kollár. Dodal, že na reformy bol v tom čase politický výtlak, peniazom a ekonomike sa darilo.

Ľ. Blaha reagoval, že súčasná koalícia „nemôže kydať na Smer, lebo len vďaka nemu môže tento štát existovať“. Prioritou pre koalíciu v pláne fondu obnovy by mala byť digitálna a zelená ekonomika, tvrdí Ľ. Blaha.

Koalícia podľa neho musí hovoriť o sociálnych bytoch, o obnove a ekologickej ekonomike, o obnove bytového fondu, o zatepľovaní, či čistejšej hromadnej doprave, myslí si.