Kedy sa vlhké leto 2014 bude opakovať? Nikto nevie. Možno už tento rok, možno o jednu generáciu, možno o sto rokov. Predchádzajúce roky také milosrdné neboli. Záhrady bolo treba polievať.

Človek nemusí byť nadšený pestovateľ zeleniny či ovocia, aby potreboval vodu. Ak býva v rodinnom dome, minimálne musí polievať trávnik či napustiť bazén. Priemerná spotreba vody na Slovensku sa pohybuje medzi 90 až 140 litrami na osobu. Štandard bude zrejme niekde uprostred, na 110 litroch na osobu a deň. Spotreba kolíše, má však výrazne klesajúci trend.

Niet sa čomu čudovať. V roku 1989 stál kubík vody niečo vyše dvoch centov. Staré zlaté časy. Dnes vodárenské spoločnosti pýtajú za kubík pitnej vody priemerne 1,185 eura a za kubík odpadovej vody 0,9453 eur.  Čiže za každý kubík „štátnej“ vody, ktorá ti pretečie rozvodmi, zaplatíš 2,131 eura. Zaujímavé je, že najviac pýtajú za pitnú vodu na východe a juhu, najmenej na severe. Bratislava je priemerná – aspoň čo sa týka ceny vody.

Za posledných desať rokov ceny pitnej vody (vodné) narástli takmer dvojnásobne. Stočné dokonca takmer trojnásobne. Nie som prorok, ale ak zvážiš neustále klesajúcu spotrebu vody na osobu (údaj môže korelovať s rastúcim počtom studní) a skutočnosť, že vodárenské spoločnosti musia hospodáriť so ziskom, nezdá sa mi, že by sa trend zvyšovania ceny čoskoro zastavil či obrátil. Vlastne som si istý, že sa už nikdy neobráti. Čo teda robiť?

Druhý vodomer

Existuje niekoľko možností. Prvou je montáž samostatného záhradného vodomera, takže  pri vode použitej na polievanie ušetríš náklady na stočné. Podmienky vodární sú v tomto prípade dosť obmedzujúce.

Napríklad zároveň nesmieš mať vlastnú studňu alebo bazén alebo si nesmieš už uplatňovať zľavu na stočnom (ak dažďová voda nejde do kanalizácie). Prípadne je stanovený minimálny objem vody, ktorá za rok druhým vodomerom pretečie. Radšej si to zisti u svojho dodávateľa vody.

Vlastná studňa - ako začať

Ďalšou možnosťou je vykopať studňu. Najskôr zožeň hydrogeológa alebo prútikára. Niektorí sú jedno aj druhé zároveň. Bude ťa to stáť 35 až 50 eur. Môžeš dostať aj záruku v zmysle, že preplatia náklady na „nepodarenú“ studňu, v prípade, že studniari vodu na označenom mieste nenájdu.

Koľko stojí a kedy sa vráti vlastná studňa

Hľadanie vody. Nevysvetlené, ale funguje. Zdroj: wikimedia / United Kingdom Government

Čachrovanie s virguľami si môžeš vyskúšať aj sám. Skúšal som to aj ja. Vodu som našiel.  Ibaže pri prvom pokuse som si po prvotnom nadšení, že mám vodu rovno pred domom a v hĺbke 1,2 metra uvedomil, že stojím na čiare vodovodu. Služby vyhľadávačov majú studniarske firmy zvyčajne započítané v cene studne.

Narážanie? Radšej nie

Existuje viacero druhov studní. Na narážanú studňu radšej na to rovno zabudni. Je to surové natĺkanie rúry vylepšenej narážacím hrotom do zeme. S prihliadnutím na výsledok je to mimoriadne dobrodružný spôsob, ktorý neodporúčam nielen ja, ale ani jedenásť z desiatich studniarov.

Niežeby sa tak nedalo dostať k vode. Môže to fungovať v záhradkárskej kolónii, ale doma potrebuješ niečo, čo bude mať rezervoár vody pre celú rodinu, psa, mačku, rybičky, bazén, polievanie zeleniny, ovocných stromov a návštevu. Škrtni alebo doplň podľa vlastnej situácie.

Vŕtať treba hlboko

Profesionáli s vrtnou súpravou to zvládnu rýchlo a bezbolestne. Cena za vŕtanú studňu s priemerom 20 centimetrov na kľúč (vrt, plastová rúra, zasypanie špáry) sa pohybujú od 65 eur za bežný meter vrtu vyššie.

Koľko stojí a kedy sa vráti vlastná studňa

S vrtnou súpravou je studňa rýchlo hotová Zdroj: wikipedia / Pollinator

Výhodou je rýchly postup prác (zvyčajne jeden-dva dni). Nevýhodou je, že treba vŕtať hlbšie. Ak je voda v 10 metroch, treba vŕtať aspoň o 20 metrov hlbšie, aby sa vytvoril dostatočne veľký rezervoár. Následne bude potrebné výkonnejšie čerpadlo.

Pri kopaní pozor na ťažké skruže

Pri kopaní sa cena práce na kľúč pohybuje okolo 200 eur za bežný meter. Opäť je v cene zarátaný aj materiál, zvyčajne betónové skruže. Môžu mať vnútorný priemer 100 alebo 80 centimetrov. Opäť je lepšie zveriť vec profesionálom.

Kopať môžeš aj sám. Je to fyzicky namáhavé, ale hlava si isto oddýchne, skruže sú však ťažšie ako prasa. Doslova. Skruž so svetlosťou 80 centimetrov(čo je rozumné minimum, stovka je lepšia), vysoká 25 centimetrov váži 145 kilogramov a to veští problémy s manipuláciou.

Koľko stojí a kedy sa vráti vlastná studňa

Kopaná studňa Zdroj: wikimedia / Cataclasite

Neskladnosť a neohrabanosť sú pri skružiach vykompenzované objemom. Ak v prípade vŕtanej studne má výškový meter vodného stĺpca objem 31 litrov, v prípade metrovej skruže je to viac ako 460 litrov. Takže netreba ísť o 20 metrov hlbšie. Úplne stačia dva metre.

Modelový výpočet návratnosti

Rodina (tradičná) s dvomi deťmi. Kocúra a labradora zanedbáme. Za vodné a stočné pri súčasných cenách (slovenský priemer 2,33 eura za kubík) zaplatia za rok 352,70 eura (a to ešte počítame s troma týždňami dovolenky, keď vodu doma nebudú míňať).

Okrem spotreby vody na bežné potreby započítame aj spotrebu vody na polievanie trávnika s rozmermi 100 štvorcových metrov. Od novembra do marca panuje v miernom klimatickom pásme u tráv vegetačný pokoj, takže nezavlažujeme. Pri priemerných 120 dňoch vegetačného obdobia je spotreba vody asi 360 litrov na štvorcový meter trávnika. Pre modelový trávnik s rozmermi 100 metrov štvorcových to znamená 36 kubíkov vody a 83,88 eura za rok ako daň zo zelenej trávy.

Zanedbáme aj ovocnú a zeleninovú záhradu. Len pre zaujímavosť, zákrpok jablone odparí počas vegetačného obdobia až 3,5 kubíka vody. Voda sa však vyparuje aj z okolitej pôdy, nielen zo samotnej rastliny – zvyčajne ďalších 20 až 40 %. Celková potreba vody pri ovocných stromoch je približne 400 – 700 litrov  a pri zelenine 200 až 500 litrov na štvorcový meter záhrady. Všetko samozrejme závisí od lokality, počasia v danom roku a pestovaných odrôd.

Modelová rodina bez studne teda na vodu minie priemerne 436,58 eura ročne. 10 metrov pod ich pozemkom sa nachádza voda. Ako by sa zmenila situácia, ak by sa rozhodli využiť to a voda by bola nezávadná?

Návratnosť vŕtanej studne

Náklady na vŕtanú studňu sme pri vrte hlbokom 30 metrov a hrúbke rúry 20 centimetrov prepočítali na 2100 eur (samotné vŕtanie) + 700 eur  za dodatočnú techniku (tlaková nádoba, rozvody, čerpadlo) a zapojenie. Spolu teda  2800 eur. Ak by modelová rodinka využila príležitosť, mohli by sa im náklady vrátiť ani nie za šesť a pol roka. Za predpokladu, že sa ceny udržia na súčasnej úrovni - čo nepredpokladáme.

Návratnosť kopanej studne

Kopaná studňa so svetlosťou 1 meter  a hĺbkou 12 metrov by ich na kľúč vyšla na 2400 eur za materiál a prácu. Ak nechcú vyťahovať vodu rumpálom, musia investovať ešte aspoň 500 eur. Spolu teda 2900 eur, ktoré by sa im vrátili len o niekoľko dní neskôr ako pri vŕtanej studni.

Ak by voda nebola pitná alebo by ju chceli používať len na polievanie, museli by počítať s návratnosťou približne 33 rokov. Ale aj keď voda nemá parametre priamo pre kojencov, dajú sa nájsť možnosti, ako ju využiť. Napríklad na sprchovanie, umývanie, pranie, alebo aspoň na splachovanie WC. Aj to sú významné úspory.

Cena vlastných mozoľov

Je tu aj možnosť kopať studňu sám či s pomocou blízkych. V takom prípade vychádza modelová studňa približne na 2000 eur aj so zapojením. Ako náklady počítame len cenu kupovaných skruží a ďalšieho materiálu.

Ak si extrémista, existuje ešte možnosť liať si vlastné skruže. V takom prípade by cena samotnej studne nepresiahla 400 eur. V cene je započítaná forma na skruže z druhej ruky, cement a piesok. O zapojení nebudem špekulovať, ale človek, ktorý odleje vlastné skruže, asi nebude kupovať fabrickú domácu vodáreň. Treba však brať do úvahy technické záležitosti počas kopania. Napríklad odstraňovanie vykopanej zeminy, osvetlenie a podobne.

Existujú aj plastové skruže. Manipulácia s nimi je síce ľahká, ale existujú aj negatívne referencie. Predsa len, tlakové pomery v podzemí môžu byť drsné. Ďalšou možnosťou je šalovať studňu do štvorcového tvaru. Tlakové namáhanie v strede strany je však mimoriadne silné. Klasická kruhová skruž je tohto problému ušetrená.

Modelový príklad nemusí vyhovovať každému. Uviedol som však dosť čísel na to, aby si každý mohol prepočítať návratnosť sám. Zem je už rozmrznutá, takže hor sa do záhrady s virguľami a kolíkom! V kinách práve ide „Cesta nádeje” s Russelom Crowom (viď úvodné foto) a kopanie studní bude v tejto sezóne cool.