M. Kočner napísal v januári 2018 J. Haščákovi takúto esemesku: „Inak pracujem na od….ní čuráka.“ Ten mu odpovedal, že to preberú osobne. „Myslím si, že Kočnerova esemeska o „od..baní čuráka“ súvisela s jeho záujmom odstaviť vyšetrovateľa, ktorý riešil prípad Silvie Volzovej a Pavla Ruska,“ vraví teraz J. Haščák.

Ani predtým nebolo jednoznačné, či ide o fyzickú likvidáciu alebo napríklad o zosadenie z funkcie. Nebolo ani jasné, akej osoby sa to týka. Mesiac po esemeske však zavraždili J. Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, pričom M. Kočner je obvinený ako objednávateľ vraždy. I preto vzniklo podozrenie, či nemohol byť J. Haščák o tomto pláne informovaný.

Spolumajiteľ Penty najskôr vravel, že si na túto správu nespomína. Aktuality.sk v pondelok ráno zverejnili rozhovor, v ktorom J. Haščák predostrel vysvetlenie: „Cez víkend som si otvoril počítač a stiahol z archívu všetky stretnutia, ktoré som mal s Kočnerom v rokoch 2017 a 2018.“

Haščák uvažoval o stretnutiach

S M. Kočnerom sa mal podnikateľ stretnúť 25. januára 2018. Celkovo sa podľa neho stretli v roku 2017 päťkrát a vlani trikrát.

Na otázku, aké témy na týchto stretnutiach rozoberali, J. Haščák povedal: „Bavili sme sa hlavne o médiách, ale aj o zmenkách a Markíze, respektíve o Technopole. V tejto chvíli som však na 95 až 99 percent presvedčený, že esemeska súvisela s vyšetrovaním Pavla Ruska.“.Konkrétne s objednávkou vraždy Ruskovej bývalej spoločníčky v Markíze S. Volzovej. Túto tému mali rozoberať ešte na jeseň 2017.

M. Kočner mal J. Haščáka upozorniť, že P. Ruska v tejto veci vyšetruje rovnaký tím, ako privatizáciu Slovenských elektrární. J. Haščákovi to bolo podozrivé, lebo vyšetrovatelia komunikovali napríklad s advokátom Mikuláša Černáka a s ďalšími osobami, s ktorými mali veľmi zlé skúsenosti. „Mohlo ísť o zneužitie právomocí verejného činiteľa a korupciu,“ povedal v rozhovore J. Haščák. Či išlo o odstránenie šéfa tímu Gorila Lukáša Kyselicu, povedať nechcel.

Odstrániť vyšetrovateľov

M. Kočner podľa neho chcel dosiahnuť výmenu vyšetrovateľov Ruskovho prípadu. A to tak, že svoje pochybnosti o vyšetrovateľoch a nejaké kompromitujúce materiály na nich predloží inšpekcii ministerstva vnútra. „V tom čase som to vnímal ako klebetu, ktorej som nevenoval pozornosť,“ vraví J. Haščák.

Tvrdí, že ho táto téma zaujímala len do tej miery, že privatizácia elektrární bola spájaná s Pentou a kauzou Gorila.

Prečo prišiel s týmto vysvetlením až teraz a nie hneď po zverejnení esemesiek? Predtým si na podrobnosti podľa svojich slov nespomenul.

J. Haščák vraví, že formuláciu „povieme si, keď budeme spolu“, používa často, a to aj vtedy, keď ho niečo nezaujíma a nemá chuť sa o tom rozprávať. Povedal mu vtedy M. Kočner, koho chce odstrániť? „Myslím, že sme sa k tomu už nevrátili.“

Nemal obavu

Novinári Aktualít.sk konfrontovali J. Haščáka aj s Kočnerovou minulosťou, s jeho snahou o násilné ovládnutie TV Markíza, s jeho menom na mafiánskych zoznamoch, s vyhrážkami rôznym ľuďom, a podobne.

„Pozrite sa, ja som poznal Kočnera osobne, aj jeho štýl komunikácie. Nikdy som nemal obavu, že by chcel niekomu fyzicky ublížiť. Pozeráte sa na to dnešnými očami, keď je obvinený z objednávky vraždy. Ale treba sa na to pozerať tak, že čo som si o ňom mohol myslieť v čase, keď mi napísal tú esemesku.“

Dostal aj otázku, či verzia s P. Ruskom nie je len krízovou komunikáciou, lebo vyzerá lepšie, ako verzia s vraždou Jána Kuciaka. J. Haščák reagoval, že nejde o krízovú komunikáciu. „A nebudem si vymýšľať len preto, aby to vyzeralo krajšie.“

Podnikateľ by mal teraz o esemeskách s M. Kočnerom vypovedať na polícii.

Chcel pomôcť v médiách

Až polovica komunikácie medzi týmito dvoma podnikateľmi sa týkala médií. “Kočner mal snahu cez moju osobu vplývať na médiá, ktoré o ňom písali a vlastní ich Penta,” povedal J. Haščák. Kočner mu mal vravieť, že médiá Penty klamú a chcel od neho, aby to napravil. “Mnohé z nich sa mu zrejme nečítali ľahko – hlavne v Trende, ale aj v Plus 7 dní. Keď sme o tom spolu hovorili, používal expresívny, vulgárny slovník.”

Jeden z takýchto prípadov sa spomína aj v uznesení o Kočnerovom obvinení z vraždy, o ktorom písal Denník N. Mali spolu komunikovať aj o tom, aby J. Haščák zastavil fotografiu, na ktorej M. Kočner vyberá z palubnej dosky asi 100 kusov 500-eurových bankoviek. O tejto fotke si písali v júli 2017. „Kočner ho prosí, aby to zastavil. Kočner mu píše, že večer niečo vyplácal, na čo mu Slavo píše, že sa to takto nedá riešiť na dennej báze.“

Po nejakom čase mu vravel, nech napíše žiadosť o opravu a pošle ju konkrétnej redakcii, a ak ho budú ignorovať, J. Haščák ich poprosí, aby ho vypočuli.

Podľa J. Haščáka sa však J. Kočner v jeho prítomnosti nikdy nikomu nevyhrážal násilím. Podľa neho len hrozil, že ich bude žalovať a bol pritom vulgárny. O článkoch J. Kuciaka sa J. Haščák vyjadroval pochvalne, že boli kvalitné s množstvom faktov.

Predpokladal, že Kočnerovi môžu prekážať, aj preto, že na ich základe bolo obnovené vyšetrovanie v jeho kauzách, ale neočakával, že to zájde tak ďaleko. “Kočnera som vnímal ako psa, ktorý síce breše, ale nehryzie.”

Kauzy Pente škodili

Dvakrát sa s Kočnerom stretol aj po Kuciakovej vražde. Na jednom zo stretnutí mu mal povedať, že sa pokúsi presadiť, aby Privatbanka z portfólia Penty už s Kočnerom nespolupracovala.

“Keď som sa z médií dozvedel, ako je vnímaná Privatbanka – kvôli financovaniu transakcie s Technopolom – povedal som mu, že to bola posledná vec, ktorú s ním naša banka robila,” povedal J. Haščák.

V rozhovore sa vyjadril aj k viacerým iným kontroverzným transakciám, na ktorých sa podieľala v súvislosti s M. Kočnerom Privatbanka. Napríklad k nenahláseniu podozrivej transakcie z Malty, za ktorú banka dostala aj pokutu. “Maltu banka nenahlásila, za čo dostala pokutu. Odvolala sa, na súde to prehrala, ale ešte to nie je definitívne uzavreté. Napriek tomu si dnes myslím, že to mala nahlásiť. Je to pre nás ponaučenie, od tohto momentu banka nahlasuje všetko.”

Zistil vďaka novinárom

Zaujímavé na rozhovore je, že J. Haščák v ňom na viacerých miestach vytvára dojem, že to boli médiá, vďaka ktorým pochopil odvrátenú stránku M. Kočnera.

Zlomovým momentom, keď už podľa J. Haščáka šiel M. Kočner za hranu, boli jeho daňové kauzy. “Bolo to v júni 2017, keď ich podrobne zmapoval Trend.”

Že robil M. Kočner karuselové podvody, pochopil J. Haščák podľa svojho vyjadrenia vďaka článkom Jána Kuciaka. “Kočner mi vtedy volal veľmi rozčúlený, že sú to klamstvá. Keď som si to však prečítal, povedal som mu, že si myslím, že článok je napísaný pravdivo,” povedal pre Aktuality.sk.

J. Haščák s M. Kočnerom rozoberali aj kauzu zmenky. M. Kočner je obžalovaný v súvislosti s údajným falšovaním zmeniek voči Televízii Markíza. “V určitej chvíli prišiel za mnou a povedal mi, že našiel nejaké zmenky, ktoré boli ešte súčasťou jeho dohôd s Paľom Ruskom. A že si v novinách prečítal, že Penta ide kúpiť americkú spoločnosť CME, ktorá vlastnila Markízu,”

Vraví, že to bol zlomový moment, keď začal o ňom vážne pochybovať. Avšak o zmenkách a Markíze spolu hovorili asi tri alebo štyrikrát.

J. Haščák priznal, že dostal ponuku na odkúpenie nahrávky Gorila. O koho šlo si už buď nepamätá alebo nechce povedať, lebo ich nechce diskreditovať.

Vyjadril sa aj k nahrávke, na ktorej sa M. Kočner rozprával s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Podľa Denníka N z rozhovoru vyplýva, že D. Trnka mal disponovať nahrávkami Gorila, mal nimi vydierať J. Haščáka, aj keď M. Kočner mal tieto nahrávky J. Haščákovi už dávnejšie predať za milión eur. “Ani jeden, ani druhý, ani nikto z ich okolia mňa ani nikoho z Penty nahrávkou Gorily nevydieral v tom zmysle, aby sme im zaplatili alebo poskytli inú výhodu, aby ju nezverejnili. Ani nám ju neponúkli na predaj,” reagoval J. Haščák.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.