Trestné oznámenie podal pred piatimi rokmi advokát Roman Kvasnica. Dvaja svedkovia mu dosvedčili, že mu podnikateľ Marián Kočner adresoval nebezpečné vyhrážky smrťou. Doslova mal povedať : „Kvasnica je arogantný hajzel... nechám mu prejsť guľku hlavou.“

O prípade v tom čase informovali viaceré médiá, koncovke sa už podrobne nevenovali. TREND sa aj v súvislosti s novinárom Jánom Kuciakom k celej kauze vrátil a vyžiadal si uznesenie vyšetrovateľa, aby zistil, ako a na základe akých dôkazov rozhodol.

R. Kvasnica sa na políciu obrátil po nasledujúcej príhode. Ešte v decembri 2012 sa mal M. Kočner v kaviarni Cafe Tulip v Bratislave stretnúť s členom predstavenstva OTP banky Petrom Leškom a riaditeľom oddelenia pohľadávok Jozefom Palkom. Predmetom obchodného rokovania bol dlh obchodnej spoločnosti Glance House. OTP jej poskytla úver na bytovku, ktorý Glance House nesplácal.

„S podnikateľom sme sa stretli v súvislosti s riešením pohľadávky,“ uvádza zápisnica k výsluchu člena predstavenstva OTP. M. Kočner ju chcel údajne odkúpiť.

Nepáčil sa mu advokát OTP

Míting sa však podľa zástupcov banky skončil veľmi rýchlo potom, čo mu oznámili rozhodnutie hlavného akcionára poveriť zastupovaním OTP v tejto záležitosti advokátsku kanceláriu Romana Kvasnicu. „M. Kočner reagoval, že sa mu nepáči tón, akým sa s ním rozprávajú, začal zvyšovať hlas, vstal, nadával a keď bol tak asi dva metre od nich vzdialený vyhlásil: Kvasnica je arogantný hajzel, nechám mu prejsť guľku hlavou. A následne odišiel,“ zapísala vyšetrovateľka Leškovo svedectvo. Rovnako vypovedal aj ďalší človek z OTP banky J. Palko.

Advokát sa o vyhrážkach dozvedel práve od nich. Oni sami podľa advokáta považovali za zbytočné ísť na políciu, „pretože generálnu prokuratúru riadi priamo človek, ktorý je mimoriadne dobrým priateľom pána Kočnera a aj tak by sa s tým nič nerobilo“. Na policajné vyšetrovanie dozerá prokuratúra, ktorá je pánom trestného konania. V tom čase jej šéfoval Kočnerov známy Dobroslav Trnka.

Kočner: Je to súčasť môjho štýlu

Ani M. Kočner nepoprel vetu o „guľke hlavou“ na adresu advokáta. Pred vyšetrovateľkou povedal, že voči nemu cíti averziu a netají sa tým. Vysvetľoval, že slovný zvrat „prejsť guľku hlavou“ je súčasťou jeho štýlu vyjadrovania sa. Tak ako v bežnom hovorovom styku hovorí napríklad: „zabijem ťa“ alebo „rozbijem ti hubu“. Dodal, že advokátovi nemal v úmysle ublížiť.

Nebezpečné vyhrážanie definuje trestný zákon tak, že sa páchateľ vyhráža inému smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inak takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu z takého konania. Vyšetrovateľka sama v uznesení poznamenala, že „niet pochýb o tom, že vyhrážajúci vetu vyslovil... Musel vedieť, že v takom znení je spôsobilá ohroziť poškodeného R. Kvasnicu“.

Pripomenula tiež, že nešlo o bežný, nezáväzný rozhovor, ale o obchodné rokovanie o majetku značnej hodnoty. Závažnosť bola o to väčšia, že podľa nej bola vyhrážka adresovaná advokátovi a v súvislosti s jeho povolaním, teda „pre činnosť, ktorou dochádza k uplatňovaní ústavného práva osôb“.

Napriek tomu policajtka Adriana Štrpková na záver dospela k právnemu záveru, že nejde o trestný čin a spis postúpila na priestupkové konanie. A to vzhľadom na „pohnútku páchateľa, ktorú ozrejmil“, teda nevraživosť voči R. Kvasnicovi.

Kuciak na Facebooku: Presúvali si ma

Podobne dopadol vlani aj zavraždený novinár J. Kuciak. V jeho článkoch často figuroval M. Kočner, ktorého meno sa objavilo v mafiánskych zoznamoch. Novinár mu telefonoval, lebo si všimol, že predal byt v Bonaparte manažérovi Prvej stavebnej sporiteľne Erichovi Feixovi. M. Kočner bol v Bonaparte susedom expremiéra Roberta Fica.

Kočner sa vyhrážal už pred Kuciakom. Z „guľky do hlavy“ urobila policajtka priestupok

Zavraždený novinár portálu Aktuality.sk Ján Kuciak Zdroj: SITA

Novinár sa M. Kočnera pýtal, či zbavovanie sa majetku súvisí s jeho policajným preverovaním. J. Kuciak na Facebook neskôr opísal, ako sa mu v telefóne podnikateľ vyhrážal, že bude zbierať špinu na neho aj rodinu. „A dosiahne, že už nikdy nebudem písať,“ dodal J. Kuciak.

Novinár podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru, ktorá ho posunula na krajskú, tá na okresnú. Až po 44 dňoch sa oznámenie dostalo na príslušný policajný útvar, ktorý ho mal posudzovať. Polícia napokon rozhodla, že nešlo ani o priestupok.

TREND sa chcel skontaktovať s M. Kočnerom. Potom, čo sa redaktorka predstavila, že je z TRENDU, zložil telefón.

Vyjadril sa po vražde novinára pre týždenník Plus 7 dní. Na telefón s J. Kuciakom si spomínal takto: „Mali sme dlhší rozhovor o všeličom možnom a ja som sa ho vtedy opýtal, či by sa mu páčilo, keby niekto na neho či jeho rodinu hľadal nejaké veci a potom ich zverejnil aj v prípade, že by to nebola pravda. Pýtal som sa ho, akoby sa cítil. Len som položil hypotetickú otázku,“ podotkol. Zdôraznil, že to iba nafúkli slniečkarskí novinári.

Kamarát Dobroslav Trnka

M. Kočner pri výsluchu v Kvasnicovom prípade priznal kamarátske vzťahy s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. V kauze Glance House stál M. Kočner za podnikateľkou Janou Šľachtovou, ktorá o bytovku v Bernolákove bojuje s bývalým obchodným partnerom Robertom Čížom.

Kočnerov priateľ D. Trnka ešte ako námestník prokuratúry nezákonným listom umožnil prepis zablokovanej bytovky na Šľachtovej firmu, upozornil denník Sme. Následne ju previedli na spoločnosť Gapeja, blízku Kočnerovi, ktorá bola v konkurze. Keď na pochybné prevody denník Sme upozornil, prokuratúra ich zrušila a D. Trnku začali disciplinárne stíhať za zneužitie právomocí.