Nevinní. Marian Kočner ani Alena Zsuzsová si podľa verdiktu Špecializovaného trestného súdu neobjednali vraždu novinára Jána Kuciaka. Procesné strany sa s vysokou pravdepodobnosťou voči rozhodnutiu odvolajú. Definitívnu bodku za procesom tak dá Najvyšší súd SR.

Z trojice obžalovaných je vinný z vraždy novinára iba Tomáš Szabó. Súd mu vymeral 25 rokov za mrežami, trest si odpyká vo väznici s najprísnejším stupňom stráženia. M. Kočnera uznal súd vinným iba z nedovoľovaného ozbrojovania, prípad sa týka nájdených nábojov a zbrane pri prehliadke rodinného domu. 

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vo štvrtok oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej obžalovaných Mariana K. a Alenu Zs. Obžalovaného Tomáša Sz. súd uznal vinným a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok nie je právoplatný. Rodičia zavraždených opustili po prečítaní rozsudku pojednávaciu miestnosť. Sudkyňa v rozsudku odôvodnila, že nebolo dokázané, že skutok, za ktorý boli obžalovaní, spáchali. Súd odsúdil Mariana K. len za nedovolené ozbrojovanie, a to na peňažný trest 5000 eur alebo na náhradný trest väzenia päť mesiacov. Tomáša Sz. zároveň súd uznal za vinného z vraždy podnikateľa Petra Molnára. Pojednávanie s Marianom K. a spol. sa začalo v januári tohto roka. Senát zložený z predsedníčky sudkyne Ruženy Sabovej a sudcov Ivana Matela a Rastislava Stieranku doposiaľ odpojednával 22 dní.

Súdne pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na snímke je obžalovaný Marián Kočner.
Neprehliadnite

Kočner: Nie som svätec, ale nie som ani vrah, Tóth opakovane klame

Obžaloba sa opierala o sériu nepriamych dôkazov, okrem  pohybu mobilných telefónov, komunikáciu z aplikácie Threema, ktorú rozšifrovali experti z Europolu, či kamerové záznamy. V súvislosti s vraždou obvinili pôvodne päticu ľudí. Okrem vyššie spomínaných aj sprostredkovateľa Zoltán Andruskóa a tiež strelca Miroslava Marčeka.

Obaja svoju vinu priznali, Z. Andruskó si odpykáva 15-ročný trest, M. Marček dostal ešte o osem rokov viac. Mladý pár zastrelili v ich rodinnom dome v obci Veľká Mača 21. februára 2018. Motívom mala byť investigatívna práca J. Kuciaka, ktorá sa dotýkala záujmov M. Kočnera. Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala podozrivých v septembri 2019.

Kočner
Neprehliadnite

Kočnerova nevina. Slovensko sa tak skoro nenadýchne

Reakcie na verdikt súdu 

Peter Pellegrini( ex-premiér): „Ak je prokuratúra presvedčená, že podala dostatočné dôkazy o dvojici obžalovaných, ktorých dnes súd oslobodil, slovenský právny poriadok im dáva možnosti, ako môžu svoj právny názor obhájiť pričom je prirodzené, že na tieto rozhodnutia majú ľudia rôzne názory a že vzbudzujú rôzne emócie, ale tie nemôžu nahrádzať neodňateľnú zodpovednosť súdov za ich rozhodnutia". „Jediným spôsobom, ako je možné v demokratických krajinách dosahovať spravodlivosť, je rešpektovať rozhodnutia súdov ako nezávislej zložky štátnej moci," dodal Pellegrini.

Boris Kollár( predseda NR SR) - Vzhľadom na stav nášho súdnictva nám nezostáva nič iné, len dúfať, že sudcovia rozhodli na základe dôkazov a faktov a nie na základe niečoho iného.  

Roman Mikulec (minister vnútra) -  Rešpektuje verdikt súdu vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, je ním však zaskočený. Právo má platiť pre každého rovnako a nemožno niekoho odsúdiť len preto, že si to priali ľudia v uliciach, politici alebo novinári, skonštatoval. „Ako minister vnútra však vyjadrujem absolútne odhodlanie urobiť všetko pre to, aby polícia mala vždy rozviazané ruky pre poctivú prácu, o ktorú sa bude môcť oprieť prokurátor a aj sudca,". Vražda novinára je podľa neho „obludnosť, ktorá nemá vo vyspelej demokratickej spoločnosti obdobu a vrhla Slovensko naspäť do 90. rokov minulého storočia".

Zuzana Čaputová( prezidentka SR) - Verdikt Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej šokoval a potrebuje porozumieť jeho odôvodneniu. Očakáva, že hľadanie spravodlivosti bude pokračovať na Najvyššom súde SR. „Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie spravodlivosti sa nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde. Oni aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu ich detí objednali a sprostredkovali," uviedla hlava štátu v reakcii.

Rodičia zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej - Kušnírová dúfa, že Najvyšší súd (NS) SR rozhodnutie zvráti. Rozhodnutie ŠTS nie je právoplatné. Je presvedčená, že za vraždou je Marian K. a ďalší.  O vine Mariana K. je presvedčený aj Jozef Kuciak, otec zavraždeného novinára. Vidí ho za objednávkou vraždy. Pýta sa, kde by Tomáš Sz., vinný z účasti na vražde, prišiel k toľkým peniazom, ktoré za vraždu objednávateľ zaplatil.

Na snímke zľava Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej a jej právny zástupca Roman Kvasnica počas hlavného pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 1. júna 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Advokát Kvasnica: Neexistujú pochybnosti, že si Marian Kočner si objednal vraždu Jána Kuciaka

Marek Vagovič (novinár) - je z rozhodnutia ŠTS sklamaný, vyčíta mu právny purizmus. Nerozumie, že súdu nestačila séria nepriamych dôkazov, ani priame výpovede účastníkov vraždy. Je presvedčený, že dôkazy na odsúdenie boli dostatočné. „Pri objednávateľoch to takmer vždy stojí na nepriamych dôkazoch. Príde mi to celé absurdné,". Vagovič si myslí, že odsudzujúcim rozsudkom by súd neriskoval justičný omyl. „Ak by ich súd uznal za vinných, nič by neriskoval, nebol by to justičný omyl, som presvedčený, že sú vinní," povedal. Dúfa, že NS SR rozhodnutie zvráti.