Zs. Simon vo svojom stanovisku informuje, že tak, ako avizoval pred voľbami, na predsedníctve oznámil, že nevie podporiť vládu Smeru, SNS, Mosta-Híd a trosiek Siete. „Preto, ak strana Most-Híd podpíše koaličnú zmluvu a vstúpi do takejto vlády, nevstúpim do poslaneckého klubu Mosta-Híd,“ avizuje.

„Vstup do vlády so Smerom a SNS nie je podľa mňa v súlade so záujmami členov strany Most-Híd ani jej voličov, ktorí jej dali vo voľbách svoj hlas. Takýto krok bude znamenať koniec strany Most-Híd," píše ďalej Zs. Simon a dodáva, že úradnícka vláda a predčasné voľby by boli pre občanov Slovenska lepším riešením.

Koalíciu so Smerom a SNS nepodporí Zsolt Simon z Mosta-Híd

Status Zsolta Simona z Mosta-Híd na sociálnej sieti Facebook Zdroj: Facebook.com

„Marazmus, v ktorom sa nachádza krajina, je výsledkom prvej a druhej vlády Roberta Fica. Moje skúsenosti mi nedovoľujú konať iným spôsobom. Moje hodnotové priority sa nezmenili. Ako zakladajúci člen strany chcem tiež vyzvať členov Republikovej rady, ktorá jediná môže rozhodnúť o tom, či strana Most-Híd vstúpi do nejakej vlády, aby prišli na rokovanie a odmietli vládu Smeru a SNS," dodáva Zsolt Simon vo svojom vyjadrení na sociálnej sieti. 

Do parlamentných volieb šiel zo štvrtého miesta kandidátky Mosta a získal tretí najvyšší počet preferenčných krúžkov. 

Poslanec Siete Miroslav Beblavý pochválil Zs. Simona za postoj, že nepodporí vládu so Smerom. „Zsolt Simon sa tiež rozhodol, že je príliš mladý, aby bol ministrom vo vláde, z ktorej si ministri odnesú Maserati a nenapraviteľne zničenú povesť. Ďakujem,“ napísal M. Beblavý na svojom Facebooku.

Predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič rovnako neskrýval nadšenie z rozhodnutia Zs. Simona. Na sociálnej sieti napísal, že „postaviť sa voči skorumpovanému Bugárovi, to dokáže len HRDINA! Bravó Zsolt!“

Doplnené o 13:20 - Podpredseda Mostu-Híd Zsolt Simon je podľa šéfa strany Bélu Bugára jediným poslancom NR SR zo strany a jediným členom predsedníctva, ktorý chce v prípade vstupu Mostu-Híd do koalície so Smerom a SNS odísť.

B. Bugár v utorok po rokovaní straníckeho predsedníctva povedal, že Zs. Simon na predsedníctve v pondelok po voľbách hlasoval za to, že odmieta úradnícku vládu a predčasné voľby. Zároveň súhlasil podľa neho aj s tým, že Most-Híd bude rokovať so Smerom a SNS.

„Súhlasil aj s našimi prioritami. V utorok povedal, že nerátal, že naše priority prejdú a on sa bude musieť rozhodnúť. Je to jediný člen predsedníctva a poslaneckého klubu, ktorý chce odísť,“ povedal B. Bugár. Ako dodal, vstupom do koalície bráni vzniku hnedého Slovenska. „Mojou psou povinnosťou je tomu zabrániť,“ vyhlásil.

Iniciatívu 10 slušných ľudí, ktorá vyzýva poslancov Siete, Mosta-Híd a SNS, aby odmietli vládu so Smerom, podporilo už vyše 19-tisíc ľudí. Hľadajú ešte „6 slušných ľudí” spomedzi poslancov.

Zástupcovia štyroch strán - Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť - sa v pondelok 14. marca zhodli na programových prioritách. V utorok dopoludnia rokujú o návrhu stranícke orgány strán a spoločné rokovania zástupcov strán budú pokračovať v utorok od druhej poobede na Úrade vlády SR.

Rokovanie zástupcov strán pod vedením predsedov Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete inicioval premiér Robert Fico, ktorého prezident Andrej Kiska poveril zostavovaním nového kabinetu. Sieť a Most-Híd prijali pozvánku na rokovanie po tom, čo SNS oznámila, že nevstúpi do koalície s pravicovými stranami. 

V pondelok traja poslanci za stranu Sieť - Miroslav Beblavý, Simona Petrík a Katarína Macháčková avizovali, že ak Sieť podpíše koaličnú zmluvu so Smerom-SD o vytvorení vlády, členstva v strane Sieť sa vzdajú. "Koaličné rozhovory k vzniku vlády vedenej Smerom sú podľa nás, predstaviteľov Siete, nielen porušením jasných predvolebných záväzkov, ale aj prísľubov, ktoré sme všetci dali," povedal v pondelok na tlačovej konferencii v národnej rade Miroslav Beblavý.

K rebelantom v Sieti sa pridala Zuzana Zimenová

Zuzana Zimenová, ktorá je prvou poslaneckou náhradníčkou Siete, nebude v parlamente podporovať vládu Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete.

Poslaneckého mandátu sa ujme v prípade, že niektorý zo zvolených poslancov Siete nastúpi do exekutívy, vtedy ako prvá náhradníčka automaticky nastúpi do parlamentu. Z. Zimenová by v parlamente pôsobila ako nezaradená poslankyňa. Odborníčka na školstvo nie je členkou Siete, v strane viedla pracovnú skupinu pre vzdelávanie. O svojom postoji v utorok informovala stranícke orgány Siete. Z pôvodne desaťčlenného poslaneckého klubu Siete by tak novú vládu podporovalo len šesť poslancov. 

„Som prvá náhradníčka, ak sa niektorý z poslancov vzdá mandátu alebo pôjde do exekutívy. Informovala som predsedníctvo, že nebudem vedieť podporiť Ficovu vládu. Ale to neznamená, že by som ako nezávislá poslankyňa nepodporila dobré návrhy v prospech školstva, či už prídu zo strany vlády alebo poslancov,“ povedala Zimenová.