Rastúce teploty môžu do konca storočia spôsobiť úmrtia miliónov obyvateľov európskych miest, ak nedôjde k zásadným opatreniam na zmiernenie klimatických zmien a adaptáciu. Podľa štúdie publikovanej v Nature Medicine je najviac ohrozených 854 mestských oblastí v 30 krajinách, pričom horúčavy najviac zasiahnu mestá ako Atény, Madrid a Rím.
V extrémnom scenári globálneho otepľovania by mohlo dôjsť k nárastu úmrtí spôsobených horúčavami o 5,83 milióna, zatiaľ čo počet úmrtí súvisiacich s chladným počasím by klesol o 3,48 milióna. To vyvracia teóriu, že klimatická zmena by mohla byť „čistým záchrancom životov“ v Európe tým, že zníži počet úmrtí spôsobených chladom.
„Naše výsledky zdôrazňujú naliehavú potrebu zmiernenia klimatických zmien a adaptácie na zvýšené teploty,“ povedal pre Financial Times hlavný autor štúdie a odborný asistent na Londýnskej škole hygieny a tropickej medicíny (LSHTM) Pierre Masselot.

Stovky miliónov ľudí ostanú v nasledujúcom desaťročí bez práce
Vedúci autor a profesor na LSHTM Antonio Gasparrini dodal: „Strmý nárast úmrtí spojených s horúčavami ďaleko prevýši pokles spojený s chladom, čo povedie k čistému nárastu úmrtnosti naprieč Európou.“
Podľa štúdie budú mestá ako Barcelona, Rím, Neapol, Madrid a Miláno čeliť viac ako 100-tisíc dodatočným úmrtiam v prípade absencie zmierňujúcich opatrení. Medzi ďalšie najviac postihnuté mestá patria Atény, Valencia, Marseille, Bukurešť a Janov.
Ak by sa prijali opatrenia na zmiernenie klimatických zmien, predpokladaný počet dodatočných úmrtí by mohol klesnúť na menej ako 650-tisíc.
Ďalšie dôležité správy
