Pred prezidentským palácom proti jej vymenovaniu protestovali asi desiati predstavitelia iniciatív Za slušné Slovensko a Nie je nám to jedno. D. Saková prezidentský palác požiadala, aby mohla prísť zadným vchodom.

Po vymenovaní premiér Peter Pellegrini povedal, že bude na výber dočasného policajného prezidenta osobne dohliadať. Trvá vraj na tom, aby nemohol byť spochybnený prepojeniami na politickú stranu alebo kohokoľvek podozrivého.

Nová ministerka vnútra stručne zdôraznila, že chce verejnosti prinavrátiť dôveru v policajný zbor. Opäť pripomenula svoje desaťročné skúsenosti z rezortu z čias ministrovania R. Kaliňáka.

Za slušné Slovensko prišlo pripomenúť Sakovej kauzy

Práve to demonštrantom prekáža. Na transparentoch sa pýtajú, či je 10 rokov pod Róbertom Kaliňákom skutočne vhodnou kvalifikáciou.

„Desaťtisíce ľudí žiadali zmenu a Smer-SD z toho nič nepochopil, nevyvodil z toho žiadne dôsledky a nominoval Denisu Sakovú za ministerku vnútra,“ povedal Juraj Šeliga z iniciatívy Za slušné Slovensko. „Chceme verejnosti a hlavne pani ministerke ukázať, že nikam neodchádzame,“ uviedol.

Kiska vymenoval Sakovú. Pred novinármi aj demonštrantmi ušla zadným vchodom

Demonštranti pred prezidentským palácom Zdroj: SITA

Pripomenul, že D. Saková bola šéfkou odboru informatizácie, na ktorom malo podľa zistení prokurátora Vasiľa Špirka dochádzať ku korupcii v prospech Róberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Vymenoval aj ďalšie zlyhania novej ministerky, ako „zbabranú reformu ESO, problémy s klientskými centrami, elektronickým obstarávaním alebo elektronickými občianskymi“.

Pred novinárskymi otázkami utiekla

Viacerí novinári po skončení vyhlásenia D. Sakovej namietali, že majú ďalšie otázky a pýtali sa, kedy na ne odpovie. Ministerka na nich pri odchode z paláca vôbec nereagovala. Peter Pellegrini, ktorý išiel vedľa nej, za ňu prisľúbil tlačovú konferenciu.

Odmietla napríklad povedať, či sa pozná s podnikateľom Miroslavom Bödörom. Zavraždený novinár Ján Kuciak písal o jeho prepojeniach na Smer.

T. Drucker na funkciu ministra vnútra rezignoval, keď sa rozhodol neodvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Prezident A. Kiska ešte tento týždeň pred vymenovaním D. Sakovej povedal, že nie je s jej nomináciou spokojný, ale keďže nemá na výber, vymenuje ju. Nomináciu považuje za premrhanú príležitosť.

D. Saková sa nepozdáva ani opozícii. V koalícii hovoria, že jej treba dať šancu. Smer-SD ju označuje za profesionálku, ktorá dlhodobo pôsobí v rezorte vnútra, funkciu by preto mala zvládnuť.