Kým negatívna publicita – od neznámych organizátorov na Facebooku, „občianskeho združenia“ Vzdor, ale aj médií ako Pravda a Ta3 – sa zamerala najmä na úverovú spoločnosť Quatro, ktorú A. Kiska kedysi zakladal, počas nedeľného „battlu“ kandidátov na Ta3 vytiahol M. Kňažko aj inú podpásovku.

Uviedol, že podporu mu vyjadril reklamný podnikateľ Igor Brossmann, ktorý spoluzakladal charitatívnu organizáciu Dobrý Anjel. Mal v nej na starosti marketing. A pri vzniku neziskovky si spolu s A. Kiskom sľúbili, že do politiky nevstúpia.

Pravda nelenila a v pondelok vydala krátky rozhovor s I. Brossmannom pod nadpisom „Kiska je absolútne nevhodný kandidát“. Niekdajší charitatívny partner A. Kisku tvrdí, že sa s ním na otázke prezidentskej kandidatúry rozišiel. „ Nepáčilo sa mi, že sa chystá zneužiť anjela. Vedel som to dva roky dopredu,“ uviedol I. Brossmann pre Pravdu.

„Ak si vezmete Kiskove reči a vyškrtnete z nich odkaz na Dobrého Anjela, nič neostane,“ dodáva pre TREND.sk I. Brossmann. S Dobrým Anjelom spája komunikáciu A. Kisku minimálne takmer identické oranžové pozadie vo vizuáloch kandidáta a charitatívnej organizácie, v začiatkoch používal aj srdce, ktoré má v logu aj Dobrý anjel.

Kiska – Brossmann: Prečo sa rozišli dvaja anjeli

Zdroj: SITA

Iný pohľad na smerovanie Anjela

Rozpory medzi oboma spoluzakladateľmi sa však začali už skôr. Podľa I. Brossmanna v roku 2009, a teda nesúviseli so zámerom A. Kisku kandidovať na prezidenta.

„O kandidatúre som v čase odchodu Igora (Brossmanna) ani neuvažoval. Rozhodol som sa až v marci alebo apríli 2012, keď mi nevyšla realizácia projektu detskej filantropickej nemocnice,“ vraví A. Kiska.

Nezhody súviseli skôr s vedením Dobrého Anjela. „Boli to Andrejove rozhodnutia a nelogické kroky. Neviem to teraz povedať, čo presne to bolo, ale šlo o systém drobných vecí a rozhodnutí, s ktorými som sa nestotožňoval,“ vraví I. Brossmann.

Jeden zo sporných bodov bolo napríklad financovanie organizácie. A. Kiska a I. Brossman vložili ako základný kapitál do projektu po pol milióne korún. Ďalšie desiatky miliónov išli na réžiu a marketing. „Boli to naše súkromné peniaze a kopec vecí sme nepreháňali cez účtovníctvo. Čisto technokraticky som síce vložil pol milióna, ale z účtu za päť rokov mi odišlo asi 30 miliónov korún, A. Kiskovi možno až 45 miliónov korún,“ vysvetľuje I. Brossmann.

BRATISLAVA: TB Veľvyslanectva Slnka
Zdroj: Marián Peiger
BRATISLAVA: TB Veľvyslanectva Slnka

Igor Brossmann Zdroj: SITA

Peniaze sa míňali a obaja partneri hľadali externé financovanie. A. Kiska mal predstavu, že réžiu a marketing budú pokrývať cez iný okruh darcov, ktorí by ich vkladali do Dobrého anjela na tento účel, aby sa nenarušil princíp úplného rozdeľovania príspevkov od „dobrých anjelov“.

I. Brossmann však chcel zháňať financie cez projekt Veľvyslanectvo Slnka (obdobný adresný charitatívny systém). „Urobím všetko preto, aby bolo Veľvyslanectvo Slnka v budúcnosti ďalších zdrojom, z ktorého bude financovaná prevádzka nášho systému Dobrý anjel,“ napísal vo vyhlásení z 1. apríla 2011 I. Brossmann. Nakoniec sa uskutočnila Kiskova predstava.

Dôvody rozchodu – iný pohľad na základné smerovanie neziskovky - potvrdil pre TREND.sk aj Andrej Kiska. „Sme obaja silné osobnosti, preto sme sa rozišli. Pre dobro a budúcnosť anjela Igor (Brossmann) usúdil, že z vedenia odíde v apríli 2011,“ vraví A. Kiska. No dodáva, že „bez pána Brossmanna by Dobrý anjel nikdy nevznikol a vážim si ho. Je to naše spoločné dielo.“ hovorí prezidentský kandidát.

Paliho Kapurková

Hoci I. Brossmann v súčasnosti kritizuje Kiskove politické ambície a v čase zakladania Dobrého Anjela sa obaja dohodli, že sa nebudú angažovať v politike, reklamný podnikateľ A. Kisku v tomto ohľade predbehol. V roku 2010 I. Brossmann založil bizarnú politickú stranu Paliho Kapurková.

Pravda, s reálnou kandidatúrou A. Kisku sa tento projekt porovnávať nedá. Strana mala iba jedného aktéra – fúzatého rušňovodiča Paliho Vassa. Prvá tlačová beseda bola rovno pred parlamentom, kde strana plánovala získať minimálne jedno kreslo, ktoré však nikdy nechcela obsadiť.

Igor Brossmann bol jeden zo štyroch zakladajúcich „sympatizantov“, spolu s Robertom Lifkom, ktorý je v súčasnosti poslanec mestského zastupiteľstva v Trenčíne, Miroslavom Švecom, ktorý pôsobil v agentúre Dicio, a publicistom a spisovateľom Petr Pišťankom.

„Bola to moja občianska recesia, ktorou som chcel reagovať na bahno, ktoré sa valilo politikou. V žiadnom prípade som sa neangažoval ako politik,“ reaguje na svoje politické aktivity I. Brossmann. Strana v parlamentných voľbách v roku 2010 kandidovala – neúspešne.

Tvár Paliho sa následne objavila už len v rámci série produktov, ktoré sa dostali do predaja. Keďže ich už na pultoch nevidno, zrejme skončili s podobným úspechom ako politické ašpirácie tohto projektu.

Kiska – Brossmann: Prečo sa rozišli dvaja anjeli

Zdroj: strauch

„V žiadnom prípade som nezneužíval značku Dobrého anjela – jeho logá ani farby,“ reaguje I. Brossmann, keď sa ho TREND.sk pýta na jeho politickú kariéru. A dodáva, že naopak A. Kiska cez Dobrého anjela nebudoval značku neziskovky, ale svoje meno.

Paliho Kapurková podľa A. Kisku nestála za rozchodom charitatívnych „bratov“. „Bola to jeho aktivita, od ktorej som dal ruky preč,“ dodal A. Kiska.

Trestné oznámenie

Pár dní pred voľbami podáva A. Kiska podal trestné oznámenie pre podozrenie z trestných činov ohovárania a krivého obvinenia. Dôvodom je letáková antikampaň, ktorá sa podľa neho vedie voči jeho prezidentskej kandidatúre. Trestné oznámenie podal v Bratislave, na vedomie ho dal aj generálnej prokuratúre.

„V posledných troch dňoch zaplavili Slovensko letáky, ktoré sú súčasťou dlhodobej antikampane proti mojej kandidatúre na prezidenta,“ uviedol vo svojom vyhlásení A. Kiska.

Správy o letákoch dostal od priaznivcov z viacerých miest z celého Slovenska. „Pretože zároveň disponujem informáciou, zatiaľ oficiálne nepotvrdenou, o jednej distribučnej spoločnosti, ktorá tieto letáky rozširuje, očakávam, že pre orgány činné v trestnom konaní nebude problém identifikovať aj zadávateľa," doplnil A. Kiska.