Podľa správy slovenská ekonomika zaznamenáva „extrémne“ dobré makroekonomické výsledky aj verejné financie – zamestnanosť rastie, ceny sú stabilné, platobná bilancia je takmer vyrovnaná, chudoba a príjmová nerovnosť je nízka, výrazne sa znižuje aj environmentálna stopa.

„Avšak starnutie populácie, vyjadrené ako zmena podielu závislosti starých, má byť jedno z najrýchlejších v OECD a v nasledujúcich dekádach prinesie politické aj sociálne výzvy. Tie budú umocnené pretrvávajúcou emigráciou mladých, hlavne vzdelaných ľudí, rovnako tak slabou integráciou početných Rómov,“opisuje OECD.

Téme dobiehania Západu sa obšírne venujeme v aktuálnom TRENDE 47 / 2017 v článku Koniec slovenského tigra. Čo robiť, aby Slovensko znova dobiehalo Západ

Pripája zároveň aj štatistiky a projekcie: Potenciálna zamestnanosť má zo súčasnej úrovne 2,45 milióna klesnúť na 1,77 milióna v roku 2060, v scenári bez väčšej integrácie Rómov a bez imigrácie len na 1,54 milióna.

„Napriek silnému ekonomickému rastu, sociálne začlenenie je slabé, hlavne Rómov, ktorí sú veľmi úboho integrovaní na trhu práce a dlho trpeli mnohými nevýhodami. Ich podiel na celkovej populácii podľa očakávaní bude rásť zo súčasných osem percent na 14 až 15 percent v roku 2060, pretože sú výrazne mladší,“ opisuje ďalej OECD.

Ďalšia výzva súvisí s emigráciou – za posledných pätnásť rokov do zahraničia emigrovalo (čistá emigrácia) 300-tisíc Slovákov, čo je šesť percent populácie. V zahraničí aktuálne žije takmer desatina občanov Slovenska. Od roku 2010 v priemere opustilo krajinu 0,3 percenta populácie, v roku 2016 však vracajúci sa migranti mierne prevýšili počet emigrantov a určité indície naznačujú, že sa tento trend môže otočiť.

To by boli dobré správy – 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa