Prevádzkovateľ encyklopédie spolkovú krajinu potrestal za vymazanie pasáží o rasizme v Sasku, napísala agentúra DPA. Zmazané informácie boli na web medzitým vrátené.

Z Wikipédie zmizli napríklad zmienky o tom, že v Sasku v porovnaní s celonemeckým priemerom častejšie dochádza k rasistickým útokom a incidentom a že oproti spolkovému priemeru sa tam koná viac neonacistických koncertov.

Pri pátraní po tom, kto text vymazal, prevádzkovateľ encyklopédie vystopoval IP adresu, ktorá ho priviedla k saskému ministerstvu vnútra.

Ministerstvo potvrdilo, že zásah do článku na Wikipédii bol skutočne vedený z počítača, ktorý je zapojený do krajinskej siete.

Hovorca úradu Andreas Kunze-Gubsch oznámil, že do tejto siete sú pripojené tisíce počítačov vrátane krajinských ministerstiev, podriadených úradov, krajinského snemu, obcí či škôl. Povedal tiež, že ministerstvo preveruje, či je možné presnejšie určiť, odkiaľ bol text vymazaný.

Sasko následne na Twitteri následne oznámilo, že po prvom preverení nezistili žiadne porušenie a že sa ďalšiemu pátraniu po konkrétnom počítači kvôli prílišnej zložitosti nakoniec venovať nebude. Kto konkrétne položku o Sasku premazal, tak jasné nie je. Ministerstvo však tvrdí, že v jeho budove sa to nestalo.