Slováci plánujú stráviť tohtoročnú letnú dovolenku najmä vo vlasti; ak sa vydajú do zahraničia, zamieri hlavne do Chorvátska a Česka.

Do zahraničia sa nehrnú

Mnoho obyvateľov Slovenska pre obavy v súvislosti s koronavúrusom nemieni vyraziť do cudziny alebo sa vzhľadom k neistote ohľadom podmienok cestovania budú rozhodovať na poslednú chvíľu. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Go4insight.

Slovenské úrady už vyzvali obyvateľov, aby pre nákazlivejší variant koronavírusu ostali v lete najmä vo vlasti, prípadne aby k moru cestovali autom v záujme rýchleho návratu, ak by sa sprísnili protiepidemické opatrenia.

Covid pas
Neprehliadnite

Polícia čelí náporu dovolenkárov, cestovný pas odporúča vybaviť si včas

,,Obavy cestovať do zahraničia aj tento rok pomôžu domácemu cestovnému ruchu. Na Slovensku plánuje stráviť svoju letnú dovolenku 43 percent obyvateľov Slovenska. Domácu dovolenku tak plánuje násobne viac obyvateľov Slovenska, než tomu bolo pred pandémiou," uviedla agentúra. Dodala, že napríklad v roku 2018 bol na letnej dovolenke vo vlasti len každý šiesty Slovák.

Dvojnásobne väčší záujem o Chorvátsko

Zo zahraničných destinácií najviac Slovákov, desatina, chce v lete cestovať do Chorvátska. Oproti vlaňajšku to predstavuje dvojnásobne väčší záujem o túto prímorskú krajinu, ale zároveň výrazne menej ako pred epidémiou ochorenia Covid-19.

Do Českej republiky sa chystá v lete na dovolenku šesť percent Slovákov, Česko tak bude druhou najviac navštevovanou zahraničnou destináciou, kam Slováci zamieria.

EBE 31 Barcelona - Na snímke turisti po prílete na letisku v španielskej Barcelone v pondelok 7. júna 2021. Španielsko spustilo v pondelok letnú turistickú sezónu a privítalo úplne zaočkovaných návštevníkov z väčšiny krajín, ako aj európskych návštevníkov, ktorí môžu preukázať, že nie sú infikovaní koronavírusom. Krajina tiež znovu otvorila prístavy pre výletné lode. FOTO TASR/AP


Tourists arrive at Barcelona airport, Spain, Monday, June 7, 2021. Spain is trying to ramp up its tourism industry
Neprehliadnite

Toto leto Slováci s dovolenkami vyčkávajú, zahraniční turisti sú otázni

Na prelome mája a júna bolo pre letnú dovolenku rozhodnutých vyše šesť z desiatich Slovákov, teda viac ako v rovnakom období vlani. Len desatina populácie ale dovolenku už zaplatila alebo objednala. Mnohí Slováci podľa agentúry si svoju dovolenku ešte nezariadili, a to pre neistotu ohľadom cestovania do niektorých miest, nutnosťou nástupu do karantény po návrate do vlasti či v súvislosti s covidovými certifikátmi, ktoré by mali uľahčiť cestovanie v EÚ.

Viac ako tretina nemá obavu vycestovať

Obavy vycestovať do zahraničia nemá tento rok 30 percent Slovákov. Vlani po prepuknutí ochorenia Covid-19 a pred letnou turistickou sezónou malo rovnaký názor len 17 percent obyvateľov krajiny.

Prieskum agentúra uskutočnila na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov vo veku 15 až 79 rokov.

Slovenské úrady po skoršom výraznom zlepšení epidemickej situácie v máji umožnili Slovákom cestovať na dovolenku do zahraničia, následne uvoľnili aj podmienky vstupu na Slovensko.

Na snímke polícia počas kontroly na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť -Tornyosnémeti 26. apríla 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Dovolenka na vlastnú päsť? Pre Slovákov to bude drahý adrenalín za stovky eur a hodiny čakania

Pri cestách na Slovensko z Česka a z ďalších zhruba štyroch desiatok krajín s nízkym výskytom koronavírusu nemusia do karantény cestujúci, ktorí sú zaočkovaní proti Covidu-19, prípadne majú potvrdenie o negatívnom výsledku testu na koronavírus alebo Covid-19 v poslednom polroku prekonali.

Pre šírenie delta variantu koronavírusu v Európe slovenské úrady už požiadali obyvateľov, aby strávili dovolenku hlavne vo vlasti a pri pobyte v zahraničí sa vyhli najmä rizikovým krajinám.