Najvyššiu základnú sadzbu dane z pridanej hodnoty majú v rámci krajín Európskej únie (EÚ) v Dánsku, Švédsku a Maďarsku (25 percent). Naopak najnižšiu sadzbu vo výške 15 percent majú Luxembursko a Cyprus. Vyplýva to z údajov spoločnosti PricewaterhouseCoopers.
Mnoho krajín pritom v poslednej dobe pristúpilo k zvyšovaniu DPH s cieľom zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu. To je aj prípad Slovenska. Vládna koalícia sa včera dohodla na dočasnom zvýšení základnej sadzby DPH o jeden percentný bod z 19 na 20 percent. Znížená 10-percentná sadzba sa bude naďalej uplatňovať na lieky, zdravotnícke pomôcky a knihy.
Výrazné výkyvy napríklad zažíva vývoj DPH vo Veľkej Británii. Tam sa základná sadzba DPH znížila po na prechodné obdobie od decembra 2008 do konca roku 2009 z 17,5 na 15 percent. Od januára budúceho roku sa zase zvýši na 20 percent.
Daň z pridanej hodnoty zvýšili aj ďalšie krajiny. Grécko v rámci úsporných opatrení zdvihlo základnú sadzbu DPH z 21 na 23 percent. V Česku sa základná sadzba zvýšila od januára 2010 z 19 na 20 percent a znížená sadzba z 9 na 10 percent. ,,Tieto zmeny sú vyvolané protichodnou potrebou podpory podnikateľského prostredia a nutnosťou zvýšiť príjmy štátnych rozpočtov," uviedol senior manažér daňových a právnych služieb PwC Martin Diviš.
Členské štáty EÚ sú viazané limitmi pre výšku základnej aj zníženej sadzby DPH. V súlade so smernicou únie nesmie byť znížená sadzba DPH nižší ako púť percent a základná sadzba sa musí pohybovať v rozpätí od 15 do 25 percent.

Zdroj: eu
Foto na titulke - Miro Nôta