Diaľničné známky pre vozidlá do 3,5 tony by sa mohli stať minulosťou. Návrh predsedu parlamentu a šéfa SNS Andreja Danka v stredu vláde predložil premiér Peter Pellegrini. „Zákon sme pripravili s tým, že bude musieť ešte prebehnúť nejakými legislatívnymi zmenami a doladením v priebehu legislatívneho procesu,“ povedal po rokovaní vlády.

Hovoriť od konkrétnych dopadoch opatrenia by sa malo až na pôde Národnej rady, počas mimoriadnej schôdze. Práve vládne odobrenie zrušenia známok malo byť podmienkou A. Danka na jej zvolanie. Koalícia na mimoriadnej schôdzi plánuje tesne pred voľbami prijať viacero opatrní s dosahom na štátny rozpočet.

Dopad opatrenia vláda podceňuje

Vláda navrhuje zrušiť povinnosť úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov ciest z dôvodu nedostavanej diaľničnej siete a zvýšenie disponibilného príjmu obyvateľstva, argumentuje v dôvodovej správe. Paradoxne, aj peniaze v súčasnosti získané predajom diaľničných známok, by mali smerovať na výstavbu nových diaľnic a údržbu tých existujúcich.

Kde diaľničnú známku netreba? Zadarmo jazdia aj Nemci, ale po iných cestách

Diaľnica - ilustračné foto Zdroj: TASR

O tom, že ide o nesystémové rozhodnutie s negatívnym dosahom na kvalitu diaľničnej siete, je presvedčený aj Ján Kovlačík, analytik z inštitútu INEKO. „Trčí z toho až trápny populizmus,“ reaguje v rozhovore pre TREND. „Ak majú ambíciu stavať viac diaľnic, tak nerozumiem, prečo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa