V rámci procesu so zločineckou skupinou zameranou na neopravné odpočty DPH je na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) vytýčených ešte 25 termínov hlavného pojednávania až do decembra tohoto roku. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu.

Prokuratúra v prípade spojenom s košickým podnikateľom Gabrielom K. obžalovala spolu 21 osôb. Vec začal pritom súd prejednávať už v októbri 2020, pôvodná dozorová prokurátorka však odišla na Európsku prokuratúru. Prípad si preto musel naštudovať nový prokurátor.

Obžalovaní sú v tomto prípade stíhaní pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalšie skutky. Podľa prokuratúry prostredníctvom vratiek DPH rôznych obchodných spoločností ukrátili štát o 17,4 milióna eur, pričom trestnú činnosť páchali v rokoch 2007 až 2009. Dvadsiatka obžalovaných je stíhaná na slobode, jeden bol vo výkone trestu pre iný prípad.

Medzi obžalovanými je aj košický podnikateľ Gabriel K., médiami označovaný ako „košický Bašternák”. Jeho meno sa vyskytovalo aj v iných prípadoch. Podľa portálu Aktuality.sk na neho napríklad Okresná prokuratúra Košice II podala na jar 2020 obžalobu pre vydieranie.

Ďalšie dôležité správy

Petr Nečas
Neprehliadnite

Český expremiér Nečas dostal od súdu ročnú podmienku, rozsudok nie je právoplatný