V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka budú v pondelok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vypovedať znalci z oblasti IT aj psychológie. Na súde sú prítomní obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó.

Kriminalista z odboru informačných technológií Dušan Mikulaj by mal súdu uviesť, či sa na základe digitálnych stôp dá zistiť, či sa mohli obžalovaní M. Kočner a A. Zsuzsová stretnúť v čase vraždy, a to podľa polohy ich telefónov.

Marián Kočner si číta dôkazy na súde v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Neprehliadnite

Pojednávanie v kauze vraždy J. Kuciaka pokračuje: Prokurátor čítal správy o lustrácii novinárov

D. Mikulaj mal na ŠTS vypovedať už v máji, keď na súd prišiel. Kriminalista mal byť vypočúvaný ako svedok, nie znalec. Jeho výpoveď však odložili, pretože predsedníčka senátu Ružena Sabová chcela, aby jej vysvetlil, akým spôsobom spracoval údaje od operátorov.

D. Mikulaj ozrejmil, že je to proces na niekoľko hodín, operátori mu poskytli milióny riadkov údajov. Na pondelok by mal mať pripravenú prezentáciu tak, ako ju mali znalci z Europolu, keď na ŠTS vypovedali.

Aktualizované o 11:48 

Možná náprava

Náprava obžalovaného M. Kočnera by bola v prípade jeho odsúdenia priaznivá a možná. Vo svojom znaleckom posudku konštatovala súdna znalkyňa z odboru psychológie Elena Fortis. Na súde sa má znalkyňa vyjadriť aj k nahrávke s niekdajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ktorú súd pustil na pojednávaní.

Psychologička nenašla u M. Kočnera žiadne známky psychických porúch. V posudku uviedla, že ide o egocentrickú osobnosť s narcistickými rysmi. Agresivita nie je jeho dominantnou črtou, avšak môže sa aktivovať ako reakcia pri neúspechu, pri snahe o dosiahnutie vlastného cieľa. Ak je vinný, tak za možnú motiváciu objednávky vraždy novinára považuje E. Fortis snahu o zachovanie jeho životného štýlu, ktorý mohol J. Kuciak svojimi článkami ohrozovať.

„V prípade uznania viny by bola prognóza obžalovaného priaznivá a resocializácia možná,“ uviedla E. Fortis.

Po prečítaní jej znaleckého posudku navrhol splnomocnenec poškodených Daniel Lipšic, aby bola na súde pustená nahrávka medzi M. Kočnerom niekdajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Na nahrávke karhá a vulgárne nadáva D. Trnkovi za údajné vydieranie akcionára Penty Jaroslava Haščáka.

J. Haščáka mal podľa slov M. Kočnera z nahrávky vydierať D. Trnka so zvukovým záznamom z akcie Gorila. Po prehratí nahrávky by sa k nej mala E. Fortis vyjadriť z psychologického hľadiska. Potom bude nasledovať jej výsluch zo strany prokurátora, obhajcov aj splnomocnencov.

Aktualizované o 15:43

IT znalec

Kriminalista z odboru informačných technológií D. Mikulaj skúmal telefóny M. Kočnera a A. Zsuzsovej vo vzťahu k ich pohybu v čase po vražde novinára a jeho snúbenice. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký navrhol pred výsluchom D. Mikulaja vylúčiť verejnosť s tým, že sa odvolával na ochranu bezpečnosti štátu.

Obhajoba obvinených to odmietala. „Aspoň bude mať možnosť verejnosť vidieť, čo môže podľa pána prokurátora bezpečnosť štátu ohrozovať,“ reagoval M. Kočner na návrh prokurátora. Predsedníčka senátu R. Sabová návrh prokurátora odmietla.

Pred začiatkom jeho výsluchu R. Sabová avizovala, že je D. Mikulaj vypočúvaný ako svedok a nie znalec a že bol zbavený mlčanlivosti. D. Mikulaj by mal súdu uviesť, či sa na základe digitálnych stôp dá zistiť, či sa mohli obžalovaní stretnúť v čase vraždy, a to podľa polohy ich telefónov.