Mal to byť projekt, ktorý v dozvukoch finančnej krízy prinesie na okraj Bratislavy viac ako 120 cenovo dostupných bytov. Písal sa rok 2010 a desiatky ľudí zaplatili zálohu, rádovo išlo približne o 10-tisíc eur. Čakali, že čoskoro po kolaudácii projektu Glance House v Bernolákove dostanú vysokú úroveň bývania za prijateľnú cenu.

Odvtedy prešlo deväť rokov, bytovka je stále prázdna a chátra. Oklamaní ľudia byty ani peniaze dodnes nevideli. Glance House sa totiž dostal do komplikovanej spleti súdnych sporov, ktoré sa darí rozmotávať len veľmi pomaly. Do konfliktu, ktorý vznikol medzi developerom Robertom Čížom a jeho obchodnou partnerkou Janou Šlachtovou, sa postupne zamiešal Marian Kočner či Štefan Agh.

Rukojemníkom sporu sa stala samotná bytovka. Potom, ako J. Šlachtová obvinila R. Číža z toho, že ju chcel okradnúť, Špeciálna prokuratúra nehnuteľnosť zablokovala. Na príkaz vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku však bytovka napriek blokácii prešla jedným medzikrokom na firmu Gapeja, ktorú ovláda Š. Agh.

Š. Agh je dlhoročným biznis partnerom M. Kočnera podozrivého z mnohých ekonomických trestných činov, ale taktiež z objednávky vraždy Jána Kuciaka. M. Kočner je taktiež dobrým kamarátom D. Trnku, s ktorým sa pozná z čias povinnej vojenskej služby.

O čo v kauze ide?

  • Spoločníci vo firme Glance House Jana Šlachtová a Robert Číž sa začali sporiť o majetok
  • Bytovku zablokoval Úrad špeciálnej prokuratúry, doplatili na to ľudia, ktorí za byty zaplatili zálohy
  • Napriek blokácii ju vďaka bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi získala firma Gapeja blízka Marianovi Kočnerovi
  • R. Číž stále bojuje o to, aby bytovka napokon skončila vo firme Glance House
  • Ak sa bytový dom dostane do firmy Glance House, oklamaní klienti sa dostanú späť k peniazom

Súdy pokračujú ďalej

Keď Krajský súd v Bratislave minulý rok na jeseň potvrdil, že R. Číž pri riešení sporov ohľadom bytovky nespáchal podvod, išlo len o malý krok v celej kauze. Séria obchodných súdnych sporov medzi R. Čížom a J. Šlachtovou pokračuje ďalej. Práve ich výsledok je dôležitý z pohľadu oklamaných klientov Glance House.

Súdy dnes rozhodujú o tom, či R. Číž prevodom obchodných podielov v spoločnostiach, ktoré boli s Glance House spojené, konal v rozpore so záujmami firmy, alebo nie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa