„Je to úplatok,“ vyhlásil I. Matovič o rozdiele v sume. Podľa neho dostal minister zľavu za to, že pomohol podnikateľovi, ktorý bol v problémoch v súvislosti s odpočtami DPH.

„Presne takto fungovalo podnikanie v Bratislave v 90-tych rokoch,“ povedal I. Matovič s tým, že L. Bašternák si týmto spôsobom zaistil bezpečnosť. Podobnú výhodu pri kúpe podielu vo firme mal podľa I. Matoviča aj bývalý minister Ján Počiatek.

Rovnako úplatok podľa I. Matoviča dostal aj predseda vlády Robert Fico. Podľa neho by totiž v komplexe Bonaparte mal platiť nájomné 6 500 eur plus 800 eur za energie. V súčasnosti však platí 2 650 eur plus 200 eur za energie. Takto podľa I. Matoviča ušetril premiér počas prenájmu bytu v komplexe už 195-tisíc eur. 

Podľa poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) nesmie verejný funkcionár počas výkonu svojej funkcie žiadať ani prijímať dary. Preto na ministra vnútra podala podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS) vyjadrila sklamanie nad tým, že koaličný partneri Smeru-SD ako aj samotní poslanci strany nežiadajú od R. Kaliňáka vyvodenie zodpovednosti. „Voličom tým vyslali signál, že ich považujú za hlupákov, ktorí sú dobrí len na platenie daní a odvodov,“ vyhlásila. 

Opozícia zbiera podpisy na ďalšiu mimoriadnu schôdzu parlamentu s cieľom odvolať ministra vnútra. Podľa I. Matoviča už majú k dispozícii 30 podpisov. Zároveň uviedol, že jeden z poslancov Smeru-SD mu potvrdil napätie vo vnútri strany spojené s touto kauzou.

Opozícia tiež v pondelok o 17:00 pred komplexom Bonaparte na Radvanskej ulici v Bratislave organizuje demonštráciu. „Pozývame občanov, aby nahlas povedali, čo si o tom celom myslia,“ dodal poslanec Jozef Mihál (SaS).

Sám neodstúpi, Fico ho neodvolá

R. Kaliňák neodstúpi z funkcie a R. Fico ho ani neodvolá. Takýto verdikt si vo štvrtok na rokovaní poslaneckého klubu vypočuli poslanci najsilnejšej vládnej strany. Poslanci sa dozvedeli, že R. Kaliňák a R. Fico sú ochotní prečkať aj vyslovovanie nedôvery ministrovi i premiérovi v parlamente, aj protesty pred bytom premiéra, ktoré chystá opozícia.

Na rokovanie poslaneckého klubu prišiel aj šéf rezortu zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Podľa viacerých poslancov je to vôbec prvýkrát, čo sa M. Lajčák na rokovaní klubu zúčastnil. Vnímajú to ako vyjadrenie podpory R. Kaliňákovi. M. Lajčák nie je členom strany.

Ako po zasadnutí vyhlásil podpredseda parlamentu a predseda klubu Martin Glváč, všetkých 49 poslancov z klubu Smer-SD stojí za ministrom vnútra. Dôkazy, ktoré minister poslancom na zasadnutí predložil, napríklad výpisy z účtov, ich presvedčili. Podľa M. Glváča je celá kauza Bašternák značne spolitizovaná a priživujú ju médiá.