Washington si v máji objednal 1 300 kusov rakiet Stinger, aby nimi nahradil tie, ktoré dodal na Ukrajinu. Výkonný riaditeľ spoločnosti Raytheon, ktorá ich vyrába, mu však odkázal, že im to bude chvíľu trvať, píše The Financial Times.

Medzitým poslal Paríž do Kyjeva 18 samohybných húfnic CEASAR. Výroba nových francúzskej spoločnosti Nexter zaberie približne jeden a pol roka.

Dochádzajú nám zásoby

Vojna na Ukrajine odhalila skromnosť obranných zásob Západu. Najmä tých menej atraktívnych, no stále kľúčových, akými sú delostrelecké granáty. Tie sa na ukrajinskom bojisku stali základom. Nedostatok výrobnej kapacity či pracovnej sily a chaos v dodávateľských reťazcoch znamenajú, že ich doplnenie bude trvať dlhšie.

Podľa analytikov a predstaviteľov obrany tieto nedostatky odhalili nezáujem Západu o potenciálne hrozby, ktorý sa začal prejavovať po skončení studenej vojny. Slabosť pre zbrane špičkovej technológie a zoštíhlená výroba prispeli k zanedbaniu zásob základného vybavenia, dodávajú.

Nikto neverí, že Západu zásobovaním Ukrajiny čochvíľa dôjdu zbrane. Podľa činiteľov je väčšina vybavenia, ktoré poskytujeme Ukrajine, stále k dispozícii alebo sa dá nahradiť podobnými systémami.

Rusko minulý rok vyčlenilo na obranu 66-miliárd dolárov. V porovnaní s biliardovým obranným rozpočtom NATO je to však zanedbateľná čiastka. Aj napriek tomuto rozdielu sústredila Aliancia väčšinu výdavkov do vyspelých systémov, akými sú stíhačky, ktoré Západ v tomto konflikte ešte do boja nenasadil.

Obrana Západu sa posledných 20 rokov zameriavala na protipovstalecké boje na Blízkom východe. Príprava na ťažké tankové či delostrelecké boje, ktoré možno pozorovať na Ukrajine, teda išla bokom, konštatuje The Financial Times.

Problémy má aj Rusko

Aj Rusko čelí problémom so zásobami, tvrdia analytici. V zbrojárskej firme UralVagonZavod údajne ľudia ťahajú trojité zmeny, aby zrenovovali staré tanky. Zásoby streliva sú sčasti dopĺňané z obrovského skladu v Bielorusku.

Ďalšie dôležité správy

Drony za svoj zrod vďačia armáde. Okrem nej sa používajú dnes už takmer všade.
Neprehliadnite

Irán dodá Rusku ozbrojené drony pre boj na Ukrajine