Vďaka 3D tlači tiež vieme zásobovať potravinársky priemysel, automobilový priemysel, školy či zdravotnícke zariadenia. V Dubaji ju dokonca využili na postavenie kompletnej obrovskej a luxusnej budovy. Nie je to však iba o tlačení zábavných vecí. Vedci vidia v 3D tlači aj novú možnosť, ako bojovať s hladom či pomáhať pri zemetraseniach. 3D tlačiareň na jedlo, by mala byť časom schopná zabezpečiť základné ( upravené) potraviny na prežitie. Organizácia Spojených národov sa rozhodla pomocou 3D tlače pomáhať v Nepále v oblastiach postihnutých zemetrasením.

Čo všetko potrebujem okrem 3D tlačiarne?
Každý proces 3D tlače sa začína vytvorením 3D modelu v špeciálnom programe a zvolením správneho materiálu. Odborný názov pre tento materiál je filament a skrýva sa pod ním hneď niekoľko druhov. Medzi najznámejšie patria ABS, PLA či PETG. My sa zameriame na PLA, prečo? Pretože jeho výrobcov máme priamo na Slovensku a je to jediný materiál, ktorý je ekologický.

Ako je možné, že plast je ekologický?
PLA filament sa vyrába z cukrovej trstiny, kukuričného či zemiakového škrobu. Kde na Slovensku ho vyrábame? PLA filament sa vyrába priamo v srdci Považskej Bystrice a jeho výroby sa chopila dvojica Slovákov, ktorá sa rozhodla, že chce vyskúšať niečo nové. V čom sa naše slovenské PLA odlišuje od tých ostatných? Spoločnosť Smart Plastiqs sa zamerala najmä na kvalitu materiálu a nie na jeho kvantitu. Preto vyrába filament, ktorý má o niečo lepšie vlastnosti, ako bežne dostupné filamenty. Rozdiel je najmä v tepelnej odolnosti materiálu, pevnosti v ohybe a tlaku.

Čo je potrebné pre jeho lepšie vlastnosti urobiť?
Upiecť koláč. No, nie tak doslova ale postup je podobný ako pri pečení. Stačí váš hotový 3D výtlačok vložiť na 15 minút do rúry na 90-130°C a získate omnoho lepšie vlastnosti, ako väčšina bežne dostupných PLA.

Čo ekológia?
PLA materiál je plne biologicky rozložiteľný a rozkladá sa v prírode zhruba 45-90 dní. Aká je jeho výhoda pri domácej 3D tlači? Bežné plasty pri tlači zapáchajú zatiaľ čo PLA materiál vypúšťa príjemnú arómu. Je to spôsobené jeho zložením.

Ako vidíme, 3D tlač má obrovský potenciál a my veríme, že sa čoskoro poriadne rozbehne aj v našich končinách. Veď vedcov a šikovných domácich kutilov máme doma neúrekom.