Japonský premiér Fumio Kišida uskutočnil v stredu zmeny vo svojom vládnom kabinete. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Kišidova vládnuca Liberálnodemokratická strana (LDP) zvíťazila 10. júla vo voľbách do hornej komory parlamentu. Niekoľko dní predtým pri atentáte prišiel o život niekdajší japonský premiér Šinzó Abe, ktorý bol tiež členom LDP.

Novým ministrom obrany sa stal Jasukazu Hamada, ktorý tento post zastával aj v rokoch 2008–09. V úrade nahradil Nobua Kišiho, brata zavraždeného expremiéra Abeho.

Kišidova koalícia si v júlových voľbách posilnila svoju pozíciu. Jej podpora však odvtedy klesla, k čomu prispela jednak verejná kritika vzťahov japonských politikov s cirkevnými predstaviteľmi, jednak Kišidov postup v oblasti hospodárstva, vysvetľuje AFP.

Japonské médiá v období po Abeho smrti uviedli, že viacerí vládni poslanci získali pomoc od členov Cirkvi zjednotenia. Táto cirkev, založená v roku 1954 v Južnej Kórei, potvrdila, že matka muža podozrivého z Abeho vraždy bola jej členkou.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 Nagasaki - Holubice letia nad sochou Mieru počas spomienkového ceremoniálu v Mierovom parku pri príležitosti 77. výročia zhodenia americkej atómovej bomby na mesto Nagasaki v utorok 9. augusta 2022. FOTO TASR/AP 

Doves fly over the Peace Statue during a ceremony to mark the 77th anniversary of the U.S. atomic bombing at the Peace Park in Nagasaki, southern Japan Tuesday, Aug. 9, 2022. (Kyodo News via AP)
Neprehliadnite

Použitie jadrových zbraní nie je neopodstatnený strach, ale aktuálna kríza, ozýva sa z Nagasaki