Japonsko oznámilo nové sankcie voči Ruskej federácii. Ako počas návštevy Londýna povedal japonský premiér Fumio Kišida, Tokio zmrazí aktíva ďalším 140 ruským občanom a takisto rozšíri zákaz vývozu aj na ruské vojenské firmy. TASR prevzala správu zo spravodajskej stanice BBC.

Moskva musí niesť následky

Kišida po stretnutí s britským premiérom Borisom Johnsonom novinárom povedal, že Moskva musí niesť následky za násilie, ktoré páchajú ruské sily na Ukrajine. Agresia Ruska nepredstavuje problém len pre Európu, varoval.

„Ukrajinou môže byť zajtra aj východná Ázia," odpovedal na otázku, či vidí paralely medzi ruskou agresiou v Európe a presadzovaním dominancie Číny v regióne Indo-Pacifiku.

Japonsko a jeho spojenci nesmú „nikdy tolerovať jednostranný pokus zmeniť status quo použitím sily v Indo-Pacifiku, najmä vo Východnej Ázii", zdôraznil Kišida.

Obavy Taiwanu

Obzvlášť apeloval na zachovanie mieru a stability v Taiwanskom prielive, ktorý sa nachádza vo Východočínskom mori medzi Čínou a ostrovom Taiwan. Podľa neho to má kľúčový význam pre regionálnu aj globálnu bezpečnosť.

Taiwan po začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajine zvýšil svoju ostražitosť, pretože sa obáva, že by Peking mohol voči nemu zasiahnuť podobným spôsobom. Komunistická Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia aj napriek tomu, že ostrov má od roku 1949 vlastnú nezávislú vládu. Peking už dva roky zvyšuje svoj vojenský tlak voči Tchaj-peju a nevylučuje ani použitie sily, aby získal kontrolu nad týmto ostrovom.

Ďalšie dôležité správy

KK52 Pleseck  - Na snímke skúška medzikontinentálnej balistickej rakety novej generácie typu Sarmat v kozmodróme Pleseck v Archangeľskej oblasti asi 800 kilometrov severne od Moskvy v stredu 20. apríla 2022. Rusko po prvýkrát úspešne otestovalo superťažkú medzikontinentálnu balistickú raketu novej generácie typu Sarmat, ktorá je schopná niesť aj jadrové hlavice. Oznámil to v stredu ruský prezident Vladimir Putin s tým, že zahraniční agresori by po tejto skúške mali prehodnotiť svoje hrozby voči
Neprehliadnite

Rusko agresiou proti Ukrajine obnovilo hrôzy druhej svetovej vojny, tvrdí Rada Európy