Japonsko v utorok rozšírilo sankcie voči Rusku, pričom zmrazilo aktíva viac ako 130 osobám vrátane ruského premiéra Michaila Mišustina. TASR informuje na základe správy stanice CNN. Nové sankcie sú zamerané na osem ruských občanov a 133 predstaviteľov samozvaných ľudových republík na východe Ukrajiny, priblížilo vo vyhlásení japonské ministerstvo zahraničných vecí.

Na sankčnom zozname sa nachádzajú okrem predsedu vlády Ruskej federácie aj oligarcha Vladimir Bogdanov a rodinní príslušníci oligarchu Gennadija Timčenka, uvádza rezort diplomacie v Tokiu. Nie je pritom známe, či majú tieto osoby majetok v Japonsku, konštatuje CNN. Japonsko tiež rozšírilo zákaz vývozu na 71 ďalších ruských organizácií vrátane priemyselných podnikov a výskumných inštitútov.

Japonsko od marca v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu zaviedlo sériu sankčných opatrení; zmrazilo aj majetok ruského prezidenta Vladimira Putina a členov jeho rodiny. Moskva odpovedala zavedením vlastných sankcií. Zakázala napríklad vstup do Ruska japonským predstaviteľom vrátane premiéra Fumia Kišidu.

Ďalšie dôležité správy

KK35 Odessa - Na snímke slnko zapadá za ropným vrtom v texaskom meste Odessa 7. marca 2022. Ceny ropy pokračujú v raste. Spojené štáty sú totiž o niečo bližšie k zákazu dovozu ruskej ropy. To by zvýšilo tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý rozpútal vojnu proti Ukrajine. Moskva ju totiž financuje prevažne z vývozu fosílnych palív. FOTO TASR/AP
A pump jack operates as the Sun begins to set on the western horizon Monday, March 7, 2022, near Pleasant Farms, an unincorporated community
Neprehliadnite

Japonsko bude potrebovať čas na úplne odstrihnutie sa od ruskej ropy