Zdôraznili však, že potrebujú viac úsilia a času na vypracovanie budúcej dohody, informovala agentúra AP. Ruský delegát Michail Ulianov uviedol, že signatári na sobotňajšom stretnutí „zaregistrovali nesporný pokrok dosiahnutý na viedenských rozhovoroch o obnovení jadrovej dohody“. Diplomati sa podľa neho znova zídu koncom budúceho týždňa a experti budú medzitým pokračovať v príprave prvkov budúceho dohody.

„Je priskoro na nadšenie, ale máme dôvody na opatrný a rastúci optimizmus,“ dodal M. Ulianov. „Konečný termín nie je, no účastníci sa usilujú o úspešné ukončenie rozhovorov za približne tri týždne.“

Tri západoeurópske krajiny zapojené do rokovaní sa vyjadrili zdržanlivejšie. „Zostáva nám veľa práce a málo času. Na tomto pozadí sme dúfali vo väčší pokrok počas tohto týždňa,“uviedli podľa AP diplomati pod podmienkou anonymity. „Stále sme nedospeli k zhode na najzásadnejších bodoch. Úspech nie je vôbec zaručený, ale nie nemožný.“

Americké námorníctvo v utorok informovalo, že jeho loď v pondelok v Perzskom zálive vypálila tri varovné výstrely smerom k trom rýchločlnom iránskej pobrežnej stráže, aby ich varovala po tom, ako sa k nej priblížili veľkou rýchlosťou.FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Americké lode vypálili varovné výstrely smerom k iránskym plavidlám

Nepriame rozhovory

Ministerstvo zahraničných vecí USA tieto správy odmietlo komentovať s tým, že z pohľadu Washingtonu sú rozhovory na tom istom bode ako vo štvrtok. Vtedy konštatovalo, že k určitému posunu došlo, no dohoda je ešte ďaleko a nie je istá.

USA nemajú svojho zástupcu priamo na rozhovoroch vo Viedni, pretože rozhodnutím exprezidenta Donalda Trumpa z roku 2018 od jadrovej dohody odstúpili. Obnovili tiež sankcie voči Iránu v snahe donútiť ho uzavrieť novú dohodu s väčšími ústupkami.

Nový americký prezident Joe Biden sa chce k jadrovej dohode vrátiť a delegácia USA v rakúskej metropole tak vedie nepriame rozhovory s Iránom, sprostredkúvané diplomatmi iných veľmocí.

Bidenova vláda podľa zdrojov zvažuje stiahnutie časti z najprísnejších sankcií, aby dosiahla návrat Iránu k plneniu podmienok jadrovej dohody, ktoré islamská republika po obnovení sankcií postupne prestávala dodržiavať.