„Keby ste robili anketu medzi ľuďmi, tak by vám povedali, že J&T prostredníctvom spoločnosti Tatry Mountain Resorts (TMR) vytláča malých podnikateľov a najlepšie by bolo zbaviť sa tohto investora, aby prišiel iný. Ale kde je záruka, že nový investor bude robiť inak? Tým, že je to veľká spoločnosť, snaží sa nastaviť vyššiu úroveň služieb, čo sa jej darí,“ uviedol ešte v roku 2011 v rozhovore pre časopis Život Peter Chudý, ktorý stál dlhé roky na čele Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry.

Aj s odstupom 12 rokov je téma stále aktuálna. Denník Sme vo svojom článku konštatuje, že minimálne v prípade Štrbského Plesa platí veta „kam sa pozrieš, všade J&T“.

Skupina J&T na každom kroku

Denník Sme hneď v úvode skonštatoval, že stopa J&T je na Štrbskom Plese prítomná na každom kroku. Nadnesene takisto dodáva, že si ho J&T nakoniec kúpilo celé.

Ak by sme sa na vec pozerali z pohľadu počtu nehnuteľností, skupinu vytvorenú okolo J&T možno označiť za najväčšieho vlastníka na Štrbskom Plese.

Pri prechádzke v jeho okolí totiž turista natrafí na niekoľko nehnuteľností, v prípade ktorých figurujú ľudia blízki J&T alebo ich obchodní partneri.

Napríklad, majiteľom Grand Hotel Kempinski je podľa výpisu z katastra firma BHP Tatry, pričom J&T Investiční společnosť je jednou z jej akcionárov.

„Táto zmena súvisela s tým, že obhospodarovateľom fondu sa po Redside stala J&T Investiční společnosť,“ vysvetlil v tom čase pre Index Michal Zachar zo spoločnosti Redside.

Hotel za hotelom...

Grand Hotel Kempinski však nie je jediným hotelom, ktorý sa spája so skupinou J&T.

Hotel Solisko je podľa denníka Sme napísaný na spoločnosť Forespo Solisko, ktorej jediným akcionárom je investičný fond Compact Property Fund. Konečnými užívateľmi výhod sú podľa registra partnerov verejného sektora Jozef Tkáč, Ivan Jakabovič, Ondřej Horák a Petr Janoušek.

„Otca Patrika Tkáča a Ivana Jakaboviča asi netreba zvlášť predstavovať, sú to zakladatelia J&T. Horák a Janoušek pôsobia v investičnej spoločnosti Amista, v ktorej J&T Banka koncom vlaňajška zvýšila svoj vlastnícky podiel na 80 percent,“ vysvetľuje autor článku Tomáš Vašuta.

Majiteľom apartmánového domu Marína je eseročka RDF International. Jediným spoločníkom RDF je takisto Compact Property Fund.

Známy hotel FIS zase vlastní Tatry Mountain Resorts. Stopy J&T však vedú aj k schátraným nehnuteľnostiam, ako napríklad k vile Limba či ruine komplexu Helios.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Vysoké Tatry dostanú vynovené električky. Na trate by sa mali dostať do konca roka 2023