V Izraeli bola druhou dávkou vakcíny proti chorobe Covid-19 zaočkovaná už viac než polovica z jeho 9,3 milióna obyvateľov. Vo štvrtok to oznámil minister zdravotníctva Juli Edelstein, ktorého citovala agentúra Reuters. Edelstein povedal, že obe dávky vakcíny dostalo 50,07 percenta obyvateľov krajiny a 55,96 percenta dostalo aspoň prvú dávku.

Vakcinačná kampaň v Izraeli odštartovala vlani v decembri. Očkuje sa vakcínou od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech. Osobám, ktoré dostali obe dávky, a ľuďom, ktorí získali imunitu po prekonaní ochorenia Covid-19, vydáva Izrael certifikáty, tzv. zelené pasy. Tie umožňujú návštevu rôznych zariadení.

Počet nových prípadov nákazy v Izraeli naďalej klesá, píše Reuters. Edelstein vyzval občanov na „dodržiavanie (hygienických) opatrení, aby sa koronavírus nevrátil". Židovský štát začal s postupným uvoľňovaním opatrení na konci februára a väčšina škôl, obchodov a letísk bola opätovne otvorená. Počty návštevníkov sú však obmedzené.

WA 80 Tel Aviv - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas očkovania vakcínou proti ochoreniu COVID-19.
Neprehliadnite

Izrael ako líder v boji proti pandémii: Netanjahuovi pritom politicky ide o krk

Palestínčanov žijúcich vo východnom Jeruzaleme Izrael počíta medzi obyvateľov zapojených do očkovacej kampane. Vakcíny od židovského štátu dostanú aj Palestínčania, ktorí majú povolenie na prácu v Izraeli alebo v židovských osadách na okupovanom západnom brehu Jordánu, čiže v Predjordánsku, píše Reuters.

Palestínske zdravotnícke úrady spustili v Predjordánsku a v pásme Gazy obmedzenú očkovaciu kampaň aj prostredníctvom medzinárodnej iniciatívy COVAX, zameranej na distribúciu vakcín do chudobnejších krajín. Vakcíny im zaslali aj Rusko a Spojené arabské emiráty.