Izrael v nedeľu skoro ráno bombardoval dom čelného predstaviteľa Hamasu v pásme Gazy, zatiaľčo palestínske radikálne hnutie vypálilo rakety na Tel Aviv. Nepriateľské akcie trvajú už siedmy deň a zatiaľ nevidno ani náznak deeskalácie napätia, píše agentúra Reuters.

Najmenej štyria Palestínčania zahynuli a mnohí ďalší utrpeli zranenia pri izraelských leteckých útokoch na túto pobrežnú enklávu, informovali zdravotnícki predstavitelia. Silné bombardovanie bolo počuť celú noc.

V Tel Avive a meste Beeršeba v južnej časti krajiny sa zranilo asi desať ľudí, ktorí práve utekali do úkrytov pred raketovým útokom, uviedli zdravotníci.

Najvážnejšie boje medzi Izraelom a palestínskymi militantmi z pásma Gazy od roku 2014 vypukli v pondelok po tom, čo hnutie Hamas, ovládajúce túto palestínsku enklávu, vystrelilo rakety na Jeruzalem a Tel Aviv ako odplatu za zásah izraelskej polície voči Palestínčanom v blízkosti mešity al-Aksá v Jeruzaleme. 

KK19 Petach Tikva - Ľudia prehľadávajú zničený byt po raketovom útoku na budovu z pásma Gazy v izraelskom meste Petach Tikva 13. mája 2021. FOTO TASR/AP

Members of Sror family inspect the damage of their apartment after it was hit by a rocket fired from the Gaza Strip over night, in Petah Tikva, central Israel, Thursday, May 13, 2021. (AP Photo/Oded Balilty)
Neprehliadnite

Izrael vyzval OSN na odsúdenie útokov z pásma Gazy

Zdesenie

Generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Antónia Guterresa "hlboko znepokojil" izraelský letecký útok v meste Gaza, pri ktorom bola v sobotu zničená výšková budova, kde sídili viaceré zahraničné mediálne organizácie.

Takisto je "zdesdený" rastúcim počtom civilných obetí najnovšieho konfliktu medzi Izraelom a hnutím Hamas, uviedol v sobotu hovorca OSN Stéphane Dujarric.

Generálny tajomník pripomína všetkým stranám, že neuvážený výber civilných a mediálnych objektov za cieľ útokov je v rozpore s medzinárodným právom a je potrebné sa mu za každú cenu vyhnúť," cituje Dujarrica agentúra AP.

Pri izraelskom nálete bola v sobotu v meste Gaza zničená 13-podlažná budova, v ktorej sídlila tlačová agentúra AP, panarabská televízia al-Džazíra a ďalšie zahraničné médiá. Televízia al-Džazíra na Twitteri informovala, že izraelská armáda hodinu pred uskutočnením útoku majiteľa tejto budovy varovala. Budova sa po nálete zrútila.