Írsko súhlasilo s globálnou reformou firemnej dane, čo znamená, že sa vzdá svojej nízkej dane pre nadnárodné korporácie. Krok Dublinu znamená výraznú podporu úsiliu zaviesť celosvetovú minimálnu firemnú daň. Informovala o tom agentúra Reuters.

Írsko, ktoré pre svoju nízku daň pre nadnárodné korporácie na úrovni 12,5 percenta lákalo viaceré veľké spoločnosti vrátane Apple, Google či Facebooku, sa v júli odmietlo pripojiť k pôvodnému návrhu.

Aj keď Dublin akceptoval časti plánu, podľa ktorých by spoločnosti mali platiť daň aj tam, kde vygenerovali príjmy, namietal proti navrhovanej sadzbe „minimálne 15 percenta“.

Začiatkom tohto týždňa dostali štáty aktualizovanú verziu, z ktorej bolo odstránené slovo „minimálne“. V reakcii na to Írsko urobilo krok, ktorý pôvodne odmietalo urobiť - vzdať sa svojej nízkej firemnej dane, ktorá mu desaťročia zabezpečovala vysoké zahraničné investície a s nimi dostatok pracovných miest.

Ako povedal írsky minister financií Paschal Donohoe (na titulnej snímke s americkou kolegyňou Janet Yellenovou), „je to ťažké rozhodnutie, som však presvedčený, že správne“.

JB 38 Londýn - Japonský minister financií Taro Aso (vľavo) a prezident Euroskupiny Paschal Donohoe pózujú počas ich stretnutia na summite ministrov financií skupiny G7, siedmich najvyspelejších ekonomik sveta, v Londýne 5. júna 2021. Európania sú pritom optimistami a veria, že G7 podporí návrh USA na zavedenie minimálnej globálnej dane z príjmu právnických osôb. FOTO TASR/AP

Japan's finance minister Taro Aso, left, and Eurogroup President Paschal Donohoe during their meeting, as finance ministe
Neprehliadnite

Dohoda o zdaňovaní firiem musí riešiť aj potreby malých štátov, tvrdí írsky minister Donohoe