Pandémia možno podporila digitálne platby, ale v čase, keď ceny prudko stúpajú, začali ľudia v Írsku vyberať viac hotovosti, píše Bloomberg.

Hodnota výberov z bankomatov sa podľa írskej centrálnej banky medzi septembrom 2021 a júnom tohto roka zvýšila o sedem percent, čo zodpovedá nárastu spotrebiteľských cien.

Inflácia klesne

„Napriek tomu, že nominálna hodnota výberov rastie, ich reálna hodnota zostáva od jesene 2021 relatívne stabilná, čo naznačuje, že hotovostné potreby spotrebiteľov reagujú na vývoj inflácie,“ uviedli pre Bloomberg David Cronin a Niall McInerney. 

Inflácia v Írsku dosiahla v júni a júli 9,1 percenta, čo je najviac za takmer štyri desaťročia, kým v septembri klesla na 8,2 percenta. Írska centrálna banka predpokladá, že priemerná miera inflácie dosiahne tento rok osem percent. V roku 2023 by mala klesnúť na 6,3 percenta. 

Majú radi hotovosť

Hotovosť zostáva v Írsku aj naďalej obľúbenou formou platby, a to aj napriek čiastočnému príklonu k platbám kartou a inými prostriedkami počas koronavírusovej pandémie.

Napriek tomu, že najčastejšími používateľmi bankomatov sú seniori a určité socioekonomické skupiny, oficiálnych štatistík vyplýva, že hotovosť z bankomatov si pravidelne vyberajú takmer tri štvrtiny dospelých Írov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava britský kráľ Karol III. a britská kráľovná manželka Kamila počas zasadnutia rady pre nástupníctvo trónu v Paláci svätého Jakuba v Londýne 10. septembra 2022. Karol III. sa v sobotu predpoludním počas zasadnutia rady pre nástupníctvo trónu v Paláci svätého Jakuba stal novým britským kráľom.
Neprehliadnite

Britské impérium, odpočívaj v pokoji. V Dubline sa konal pochod proti monarchii