Irán sa dnes ohradil proti tomu, že americký prezident Joe Biden podporil súčasné protivládne protesty. Považuje to za zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí, povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Náser Kanaání.

Biden v súvislosti s protestmi vyvolanými smrťou mladej ženy zadržanej mravnostnou políciou v sobotu podľa agentúry Reuters povedal, že ho prekvapila odvaha Iráncov, ktorí sa zúčastňujú na demonštráciách.

Irán: USA podporujú nepokoje

„Americká vláda a činitelia sa v posledných dňoch pod rôznymi zámienkami zúfalo snažia rozdúchať nepokoje v Iráne, podporili nepokoje a násilnosti,“ povedal Kanaaní, ktorého citovala polooficiálna agentúra ISNA.


V polovici septembra iránska mravnostná polícia zadržala 22-ročnú Mahsu Amíníovú, podľa médií kvôli zle nasadenej šatke. Žena kurdského pôvodu po zatknutí zomrela. Podľa polície utrpela infarkt, podľa jej rodiny a ďalších zdrojov ale zomrela na následky policajnej brutality.

Odvtedy sa v krajine rozšírila vlna protestov. Iránska vláda proti ich účastníkom tvrdo zasahuje, čo si podľa mimovládnych organizácií vyžiadalo vyše 200 obetí na životoch, vrátane príslušníkov bezpečnostných zložiek. Demonštrácie predstavujú pre iránsky klerikálny režim jeden z najväčších problémov od islamskej revolúcie z roku 1979, uviedol Reuters.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 archív Washington - Na archívnej snímke z 1. augusta 2022 americký prezident Joe Biden gestikuluje počas prejavu z Modrého balkóna Bieleho domu vo Washingtone. Biden privítal v nedeľu 7. augusta 2022 prímerie medzi Izraelom a militantmi zo skupiny Palestínsky islamský džihád (PIJ), zamerané na ukončenie najnovšieho konfliktu v pásme Gazy. Všetky strany vyzval, aby ho dodržiavali, informovala agentúra AFP, od ktorej TASR správu prevzala. FOTO TASR/AP  

FILE - President Joe Biden speaks from
Neprehliadnite

USA stoja za odvážnymi Iránkami, odkázal americký prezident Biden