Poradca ajatolláha Alího Chameneího pre zahraničnú politiku zverejnil na webe video, v ktorom hovorí: „Američania priamo a Európania nepriamo porušili dohodu.“ Obohacovanie uránu za dohodou povolenú úroveň 3,67 percenta „je jednomyseľne odsúhlasené každou zložkou zriadenia,“ dodal.

Agentúra AP doplnila, že Irán môže byť v nedeľu pripravený na zvýšenie obohacovania uránu nad úroveň vyplývajúcu z dohody. V nedeľu uplynie lehota stanovená prezidentom Hasanom Rúháním pre Európu, aby ponúkla nové podmienky pre dohodu.

H. Rúhání v stredu varoval Európu, že Teherán pristúpi v nadchádzajúcu nedeľu (7. júla) k ďalšiemu kroku pri obohacovaní uránu. „Ak chcete vyjadriť poľutovanie a vydať vyhlásenie, môžete to urobiť hneď,“ uviedol H. Rúhání s tým, že Irán zvýši obohacovanie uránu na akúkoľvek potrebnú úroveň aj nad 3,67 percenta.

Irán 8. mája oznámil pozastavenie plnenia svojej časti záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody, známej aj ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) a uzavretej so Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou, Nemeckom a EÚ. Irán sa ňou zaviazal zastaviť svoj jadrový program výmenou za zmiernenie sankcií. Teherán oznámil pozastavenie po tom, čo vlani od jadrovej dohody odstúpili Spojené štáty a na Irán znovu uvalili sankcie.