Irán uvažuje o možnosti vývozu plynu do Európy na pozadí prudkého rastu cien energií v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, povedal námestník iránskeho ministra pre ropný priemysel Madžíd Čagání, píše Euractiv.

V štádiu uvažovania

„Irán o tejto otázke uvažuje, ale zatiaľ nedospel k záveru,“ povedal Čagání. „Irán má vždy na zreteli rozvoj energetickej diplomacie a rozširovanie trhu,“ dodal. Potvrdil tiež, že Teherán podpísal s Bagdadom memorandum o porozumení, na základe ktorého bude Islamská republika dodávať Iraku viac plynu.

Napriek tomu, že Irán má dokázateľne jedny z najväčších svetových zásob zemného plynu, aj toto priemyselné odvetvie zasiahli sankcie, ktoré v roku 2018 na Teherán znovu uvalili Spojené štáty, ktoré odstúpili od kľúčovej jadrovej dohody uzavretej medzi Iránom a svetovými mocnosťami.

Všetko sa skomplikovalo

Februárová ruská invázia na Ukrajinu spôsobila prudký rast cien ropy a plynu, pričom mnoho európskych krajín je závislých od dovozu energií z Ruska. Situácia sa ešte skomplikovala v stredu, keď Kyjev zastavil tranzit ruského plynu do Európy cez stanicu Sochranovka.

Vlani dostala Európska únia 155 miliárd kubických metrov ruského plynu, čo predstavuje 45 percent jej importu.

Ďalšie dôležité správy

PK 35 Berlín - Na snímke zľava francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz stoja po spoločnom stretnutí pred Brandenburskou bránou v Berlíne v pondelok 9. mája 2022. Na počesť Dňa Európy je Brandenburská brána osvetlená vo farbách ukrajinskej vlajky. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz, right, and French President Emmanuel Macron stand in front of the Brandenburg Gate after a meeting in Berlin, Monday, May 9 2022. To mark Europe Day, the Brandenburg Gate is illumi
Neprehliadnite

Európski lídri sa začínajú rozchádzať v názore na Ukrajinu