Irán v obkľúčení

Irán sa ocitol v obkľúčení mocností, ktorým stojí v ceste za naplnením ich regionálnych záujmov. Xander Snyder vo svojom článku tvrdí, že je nerealistické, aby Spojené štáty vytlačili Irán zo Sýrie úplne. Pravdepodobnejšie je, že sa im podarí aspoň zredukovať počet iránskych jednotiek v regióne. Pomocou týchto krokov môžu Američania prispieť k tomu, aby sa situácia neobrátila v prospech Iránu.

Rusko sa naďalej pokúša udržať si vplyv v Sýrii a zároveň zotrvať v úzkom spojenectve s Baššárom al-Asadom. Spoločný záujem Ruska, USA, ale aj Izraela sa prelína v snahe o potlačenie iránskeho vplyvu na sýrsku vládu. To by v konečnom dôsledku mohlo znížiť potenciál iránskych tendencií dostať sa do úlohy oblastného hegemóna. Treba však doplniť, že Rusko odsúdilo nové ekonomické sankcie, ktoré plánujú na Irán uvaliť Spojené štáty.

Pre Izrael, v záujme zachovania územnej celistvosti, zohráva kľúčovú úlohu snaha o potlačenie iránskych vojsk na sýrskom území. Začiatkom tohto roka priznal Gadi Eisenkot, bývalý náčelník generálneho štábu izraelskej armády, v rozhovore pre New York Times, že Izrael uskutočnil tisíce

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa