Iracké ministerstvo ropného priemyslu zmarilo minulý rok tri potenciálne dohody, ktoré by čínskym firmám poskytli väčšiu kontrolu nad jeho ropnými poľami a viedli k exodu medzinárodných ropných spoločností, od ktorých Bagdad chce, aby investovali do jeho škrípajúcej ekonomiky. Informovala o tom agentúra Reuters.

Od začiatku roka 2021 plány ruského Lukoilu a amerického ropného koncernu Exxon Mobil predať podiely na veľkých ropných poliach čínskym štátom podporovaným firmám narazili, a to po zásahoch irackého ministerstva ropného priemyslu, uviedli predstavitelia irackého priemyslu.

Predať svoj podiel štátnej čínskej spoločnosti bol napríklad jednou z niekoľkých možností, ktoré zvažovala britská ropná firma BP, ale úrady ju presvedčili, aby zatiaľ zostala v Iraku, uviedli zdroje oboznámené s touto záležitosťou.

Čína ako najväčší investor

Čína je najväčším investorom v Iraku a Bagdad bol minulý rok najväčším príjemcom pekinskej Iniciatívy Pás a cesta (Belt and Road Initiative - BRI), pričom dostal 10,5 miliardy dolárov na financovanie svojich infraštruktúrnych projektov vrátane elektrárne a letiska. Ale pokiaľ ide o ďalšie čínske investície do veľkých ropných polí, Bagdad nakreslil „hrubú čiaru", poznamenal Reuters.

Iracká vláda a predstavitelia štátnych firiem sa obávajú, že ďalšia konsolidácia polí v rukách čínskych spoločností by mohla urýchliť exodus západných ropných spoločností, povedalo pre Reuters celkovo sedem irackých predstaviteľov ropného odvetvia a vedúci pracovníci spoločností pôsobiacich v Iraku.

Obavy z dominancie

Dvaja irackí vládni predstavitelia citovali obavy Bagdadu, že dominancia Číny by mohla spôsobiť, že Irak bude menej atraktívny pre investície zo zahraničia.

Niektorí predstavitelia zas uviedli, že Číne pomohli v Iraku jej posilňujúce sa vzťahy s Iránom, ktorý má na Bagdad politický aj vojenský vplyv.

„Nechceme, aby bol iracký energetický sektor označovaný za energetický sektor pod vedením Číny. Tento postoj je odsúhlasený vládou a ministerstvom ropného priemyslu,“ dodal ďalší iracký predstaviteľ.

Ďalšie dôležité správy

ropné pole
Neprehliadnite

Irak vyviezol ropu za vyše 11 miliárd dolárov. Zatiaľ najviac za posledných 50 rokov