Skúsení investori však vedia, že je tu aj iný spôsob, ako zarobiť na tom, keď sa realitnému trhu darí. Korporátne dlhopisy, ktoré vydávajú developeri.

Korporátne dlhopisy sú už od svojho počiatku kontroverznou témou. V minulosti boli niekoľkokrát zneužité a klienti na svoju dôveru doplatili. No i napriek tomu sú dnes skvelým nástrojom na bezpečné zhodnotenie peňazí. Ak si správne vyberiete.

Začínali so vzdelávaním

Keď Proxenta vstúpila na trh ešte ako finančný sprostredkovateľ v roku 2009, o korporátnych cenných papieroch na Slovensku ešte veľa počuť nebolo. Stala sa preto jednou z prvých spoločností, ktorá vysvetľovala verejnosti možnosti takejto investície.

Investícia, ktorá vám doslova rastie pred očami

„V tom čase bolo potrebné najskôr realizovať vzdelávaciu kampaň, ktorá by dokázala neskúsenému retailovému klientovi vysvetliť podstatu nových finančných nástrojov,“ vysvetľuje Pavol Kožík, zakladateľ a majiteľ skupiny Proxenta.

Za necelých desať rokov sa z Proxenty stala silná investičná skupina, vybudovala si status dôveryhodného odborníka a investície už nesprostredkuje, ale sama realizuje. „Takmer všetci naši klienti nadviazali s nami dlhodobý vzťah. Výrazná väčšina nezostane pri ojedinelej investícii, ale priebežne zaraďujú do svojho portfólia rôzne typy finančných nástrojov,“ vymenúva P. Kožík. Dodáva, že aj preto investičné produkty dlhodobo vyvíjajú tak, aby dokázali ponukou uspokojiť čo najširšie spektrum klientov.

Obchodník s cennými papiermi

V obchode sa im darilo, do roku 2012 priniesli partnerským projektom investície v hodnote 60 miliónov eur. Vybudovali si silný klientsky kmeň a zrodila sa myšlienka zastrešiť aj samotnú investičnú časť. Vtedy sa pustili do prvých vlastných developerských projektov a začali sami vytvárať reálne hodnoty.

Takéto rozhodnutie sa však nedá urobiť zo dňa na deň, potrebujete nielen vlastné portfólio produktov, ale aj finančnú inštitúciu, ktorá investičný proces zastreší. Práve v roku 2012 sa oba procesy zavŕšili a ich vlastný obchodník s cennými papiermi, PROXENTA Finance, dostal licenciu od Národnej banky Slovenska.

Investícia do reálnych hodnôt

Ak chcel pred desiatimi rokmi človek, ktorý mal voľné financie, investovať, mohol sa zväčša obzerať len po zahraničných cenných papieroch. Investícia do nich bola pre mnohých príliš vzdialená. Ale investícia do projektu, ktorý vám rastie pred očami, možno dokonca priamo vo vašom susedstve, je pre investora oveľa lepšie uchopiteľná. Preto, keď sa dnes pozriete na portfólio skupiny, nájdete zaujímavé developerské projekty priamo v centrách miest. Nie je to náhoda. Lokalita je pre projekty, do ktorých sa Proxenta pustí, kľúčová. Sú presvedčení, že investícia do nehnuteľnosti je vždy atraktívna iba v dobrej lokalite, ktorá vykazuje dlhodobú stabilitu.

„Korporátne dlhopisy sme začali emitovať najmä pre veľký dopyt zo strany investorov. Financovanie projektov sme vyskladali z našich vlastných zdrojov, investícií od klientov a bankových peňazí. Budujeme tak vyvážené portfólio, ktoré je čo najbezpečnejšie pre nás aj pre klientov,“ dopĺňa P. Kožík.

Hoci doposiaľ je Proxenta známa najmä ako developer, svoje projektové portfólio čoraz viac diverzifikuje. Preto investuje aj do aktivít v oblasti potravinárstva a asset managementu. „Je to nielen z dôvodu zníženia podnikateľského rizika, ale aj pre efektívnejšie fungovanie a maximalizáciu zisku,“ hovorí P. Kožík.

Krízy sa neboja

„Ak by prišla kríza a realitný trh začne padať, vždy to najskôr pocítia nehnuteľnosti v okrajových častiach miest. Ale centrá mesta, ktoré sú prestížne a zároveň obmedzené svojou rozlohou, sú proti výkyvom na realitnom trhu odolnejšie,“ vysvetľuje P. Kožík.

Hovorí z vlastnej skúsenosti, pretože práve tá posledná kríza, v rokoch 2008 – 2009 bola obdobím, keď boli položené základy skupiny Proxenta. A darilo sa jej.

Pútavé projekty

Dnes developerské projekty, pod ktorými je skupina podpísaná, menia podobu celých štvrtí. Spomeňme napríklad polyfunkčnú budovu PROXENTA Residence na Račianskom mýte v Bratislave. Tá je pre Proxentu strategickou investíciou, pretože okrem nadštandardných bytov a administratívnych priestorov v nej bude aj sídlo skupiny.

Asi najvýraznejšiu stopu v centre hlavného mesta zanechá Proxenta pri Prezidentskej záhrade. Nachádza sa tam trojica rezidenčných projektov Weinhauer, Kesselbauer a projekt na Banskobystrickej ulici, všetky tri v tom najvyššom štandarde.

Proxenta investovala aj v Nitre, kde jej projekt Tabáň najlepšie ilustruje investičné rozmýšľanie skupiny. Je situovaný v centre Nitry a prináša do mesta niečo, čo v ňom mimoriadne chýbalo. Moderné kancelárske priestory, nadštandardné byty a tiež obchodné priestory.

To sú len niektoré z projektov, do ktorých Proxenta investuje a do ktorých môžu investovať aj klienti prostredníctvom jej cenných papierov. V rámci developerských projektov v rôznom štádiu realizácie prináša na Slovensko okrem administratívnych a obchodných priestorov viac ako tisíc bytov. „Dnes má naše portfólio jedenásť investičných projektov v celkovej trhovej hodnote 140 miliónov eur,“ sumarizuje P. Kožík.

Kto najčastejšie investuje

Oslovujú najmä dve základné cieľové skupiny. Na jednej strane sú to muži okolo päťdesiatky, zväčša podnikatelia alebo riaditelia firiem, ktorí hľadajú diverzifikáciu svojich investícií. No a potom sú tu mladí šikovní podnikatelia, ktorí majú stále nové príjmy z podnikania a časť financií pravidelne investujú.

Vzdelávať neprestali

Naopak. Proxenta pri svojich vzdelávacích aktivitách v oblasti investovania necieli len na potenciálnych klientov, ale venuje sa aj osvete medzi deťmi. Preto pred troma rokmi spustila Proxíkovu euroakadémiu, sociálny projekt zameraný na budovanie finančnej gramotnosti, ktorý je určený primárne pre materské školy.

Developerské investičné projekty skupiny Proxenta

Investícia, ktorá vám doslova rastie pred očami

Proxenta Residence - Polyfunkčná budova na Račianskom mýte v Bratislave.

Investícia, ktorá vám doslova rastie pred očami

Tabáň - Rozsiahly projekt v priamom centre Nitry, s bytmi a kanceláriami vo vysokom štandarde.

Investícia, ktorá vám doslova rastie pred očami

Projekt Weinhauer v sebe spája moderný luxus s históriou starej Bratislavy.

Investícia, ktorá vám doslova rastie pred očami

Kesselbauer - Rezidenčný projekt v centre Bratislavy s replikou historickej fasády.

Investícia, ktorá vám doslova rastie pred očami

Pripravovaný projekt na Banskobystrickej ulici je v poradí tretí rezidenčný projekt v tejto lokalite s najlukratívnejšou polohou priamo na ulici Banskobystrická s výhľadom na Prezidentskú záhradu.