Merače zobrazujú skutočnú spotrebu energie a aj informácie o histórii tejto spotreby. Povinnosť inštalovať pomerové rozdeľovače tepla v bytových domoch je zakotvená v zákonoch, ktoré riešili problematiku tepelnej energetiky, už od roku 1998.

„Predpokladáme, že v súčasnosti nemá tieto merače nainštalovaných asi 5 percent bytových domov,“ informoval Maroš Stano, hovorca ministerstva hospodárstva.

Cieľom ich zavedenia bolo spravodlivejšie rozdelenie nákladov na spotrebu tepla. Štát chcel takto majiteľov bytov motivovať k tomu, aby šetrili energiou. Podľa ministerstva hospodárstva sa potvrdilo, že po inštalácii pomerových rozdeľovačov tepla vlastníci bytov sledujú svoju vlastnú spotrebu tepla v byte. Záleží im na tom, aby každý zaplatil iba za také množstvo dodaného tepla, ktoré reálne spotrebuje.

Rozpočítavanie tepla od budúceho roka:

„Úspora na spotrebovanom teple v porovnaní s obdobím, kedy pomerové rozdeľovače tepla neboli nainštalované, je viac ako 15 percent,“ dodáva M. Stano.

Jana Machková, riaditeľka spoločnosti ista Slovakia hovorí, že úspory môžu byť aj vyššie. „Zo skúseností našich zákazníkov je zrejmé, že po inštalovaní meračov sa môže priemerná spotreba tepla na celý bytový dom znížiť v prvom roku až o 20 percent. Doba návratnosti investície je okolo 2 rokov,“ uviedla J. Machková.

Analýzy tejto spoločnosti dokazujú, že používatelia bytov, ktorí sú častejšie informovaní o svojich spotrebách, šetria viac než ich susedia. V priemere spotrebujú o 11 percent menej energie na vykurovanie.

Ukrivdení susedia

Napriek úsporám naďalej vznikajú medzi vlastníkmi v bytových domoch po ročnom vyúčtovaní nákladov na bývanie spory pre rozpočítavanie tepla. Majitelia susediacich bytov sa často obviňujú z kradnutia tepla, keď niektorí platia vyššie faktúry.

Merače však za tieto rozdiely nemôžu. Pomerové rozdeľovače tepla totiž neberú do úvahy skutočnú spotrebu tepla v byte, ale len teplo odovzdané radiátormi do bytov. Vypnutím radiátorov sa odber tepla nezníži až na nulu, pretože teplo čiastočne prechádza cez steny. Bytové domy rozpočítavajú teplo najčastejšie tak, že základná zložka tvorí 60 percent a spotrebná 40 percent.

Dôvodom priveľkých rozdielov môže byť zle nastavený pomer rozpočítavania nákladov za teplo, keď si majitelia bytov napríklad odhlasujú vysoké percento rozpočítavania podľa spotreby zachytenej v meračoch a nízke percento základnej zložky, ktorá sa vypočítava podľa plochy. Metóda rozpočítavania by ale mala zohľadňovať aj koeficienty pre znevýhodnené byty na prízemí, na najvyššom poschodí či rohové byty.

Kto je povinný merače nainštalovať?

Povinnosť inštalovať merače alebo pomerové rozdeľovače tepla do konca roka 2016 majú správcovia a vlastníci bytových domov, ktorých celková podlahová plocha je väčšia ako 500 metrov štvorcových a sú zásobované z centrálneho zdroja tepla alebo domovej kotolne.

Aký je rozdiel medzi meračmi a pomerovými rozdeľovačmi tepla?

Merač tepla je meradlo, ktoré umožňuje meranie spotreby tepla vo fyzikálnych jednotkách. Inštaluje sa priamo do potrubia vykurovacieho systému a pomocou dvoch senzorov meria teplotu prietoku na vstupe a teplotu prietoku na spiatočke vykurovacieho okruhu budovy.

Spotreba sa určí z výsledného rozdielu teplôt a množstva pretečenej vody. Určené meradlá podliehajú pravidelnému metrologickému overeniu, s čím sú spojené ďalšie náklady pre vlastníkov bytov.

V mnohých bytových domoch na Slovensku nie je inštalácia meračov tepla technicky možná a nákladovo efektívna. Legislatíva umožňuje alternatívny spôsob merania spotreby tepla na vykurovanie pomocou pomerových rozdeľovačov tepla. Tie zaznamenávajú teplotu vykurovacieho telesa, teplotu vzduchu v miestnosti a vyhodnocujú ich rozdiel. Na základe tohto rozdielu sa načítavajú dieliky, ktoré sú podkladom na výpočet spotrebnej zložky.

Ako merať a kontrolovať spotrebu?

Bytové domy môžu sledovať spotrebu denne a online, ak si nainštalujú rádiové merače, ktoré umožňujú diaľkový odpočet dát bez vstupu do bytov. Údaje z meračov energií a vody sú odčítané centrálne cez zbernicu dát a s využitím rádiovej siete prenesené do systému rozpočítania a na internetový portál.

Čo hrozí správcom bytových domov, ktoré si túto povinnosť nesplnia? 

Sankcie za nesplnenie povinnosti ukladá zákon o tepelnej energetike (paragraf 35). Kontrolu môže robiť Slovenská obchodná inšpekcia (SOI). Ak správca (koncový odberateľ), ktorý rozpočítava množstvo tepla, nezabezpečí inštaláciu meračov, môže dostať pokutu od 16,50 eura do 3300 eur.

Pokuty môžu za niektoré porušenia zákona dosiahnuť až 16 500 eur. SOI prihliada najmä na závažnosť, spôsob, čas trvania, mieru zavinenia a možné následky porušenia povinností. Pri opakovanom porušení môže pokutu zvýšiť až na dvojnásobok.

Inšpekcia uloží pokutu do dvoch rokov odo dňa, keď zistila porušenie zákona, najneskôr však do troch rokov od jeho porušenia.