Medziročná miera inflácie v USA sa v júli 2022 spomalila na 8,5 percenta z júnových 9,1 percenta, keďže ceny palív klesli. Ukázali to v stredu údaje amerického ministerstva práce. 

Ekonómovia pritom odhadovali, že júlová miera inflácie klesne menej, na 8,7 percenta z júnového 40-ročného maxima. K väčšiemu, ako očakávanému spomaleniu inflácie prispelo najmä výrazné zníženie cien benzínu.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v USA v júli nezmenil po tom, ako v júni vzrástli o 1,3 percenta, zatiaľ čo ekonómovia predpovedali, že sa ich rast zmierni na 0,2 percenta.

Jadrová inflácia bez nestálych cien potravín a energií sa v júli zvýšila medziročne o 5,9 percenta rovnako ako v júni a medzimesačne o 0,3 percenta po tom, čo v júni stúpla o 0,7 percenta.

Ministerstvo uviedlo tiež, že ceny energií sa v júli zvýšili medziročne o 32,9 percenta po náraste o 41,6 percenta v júni, najmä v dôsledku veľkého spomalenia tempa rastu cien benzínu (na 44 percent z 59,9 percent), vykurovacieho oleja (na 75,6 percenta z 98,5 percenta) a zemného plynu (na 30,5 percenta z 38,4 percenta). Ale v prípade potravín sa rast ich cien v júli zrýchlil na 10,9 percenta, čo bol najväčší nárast od mája 1979, z júnových 10,4 percenta.

Spomalenie rastu cien benzínu poskytlo miernu úľavu Američanom, ktorí zápasia s najvyššou infláciou za 40 rokov aj napriek agresívnemu sprísneniu menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému. No aj po júlovom poklese zostáva tempo rastu spotrebiteľských cien v USA stále vysoké a hoci aj priemerné platy rastú rýchlejšie ako v uplynulých desaťročiach, nedokážu udržať krok so stúpajúcimi nákladmi na potraviny, nájomné, autá či zdravie. To predstavuje veľkú záťaž najmä pre Američanov s nižšími príjmami.

Ďalšie dôležité správy

Focus On: Aldi Store Tarleton
Neprehliadnite

Inflácia sa v Nórsku zrýchlila na najvyššiu úroveň za 34 rokov