Tempo rastu spotrebiteľských cien v Nemecku sa v júli zrýchlilo na 3,8 percenta. Dosiahlo tak 13-ročné maximum a vysoko prekročilo cieľ Európskej centrálnej banky (ECB), ktorým je inflácia na úrovni 2 percentá. Ukázali to vo štvrtok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis.

Ekonómovia pritom odhadovali, že sa rast spotrebiteľských cien v najväčšej európskej ekonomike v júli zrýchli na 3,3 percenta z júnových 2,3.

Miera inflácie v Nemecku v júli prvýkrát od roku 2008 prekročila hranicu 3 percentá. Motorom jej rastu boli podľa štatistikov najmä vyššie ceny energií a tzv. bázický efekt po zrušení dočasného zníženia dane z pridanej hodnoty (DPH) od 1. júla do 31. decembra 2020, ktorý sa v údajoch objavil po prvý raz.

Cieľom vlaňajšieho zníženia DPH bolo pomôcť zmierniť negatívny vplyv pandémie nového koronavírusu na ekonomiku.

„Bázický efekt spôsobený znížením sadzieb DPH v júli 2020 je zodpovedný za ďalšie zvýšenie miery inflácie v júli 2021,“ uvádza sa vo vyhlásení štatistického úradu.

Za extrémnymi prejavmi počasia, pri ktorých dochádza k silným záplavám či lesným požiarom stoja klimatické zmeny.
Neprehliadnite

Nemecko trápia záplavy, Kanadu horúčavy, na Sibíri horí les. Ako chceme riešiť klimatické zmeny

„Od januára 2021 sú sadzby DPH pre takmer všetky tovary a služby späť na predchádzajúcej úrovni,“ dodal Destatis, podľa ktorého presný vplyv bázického efektu je ťažké určiť.

Destatis informoval tiež, že v júli sa ceny tovarov v Nemecku zvýšili medziročne o 5,4 percenta a ceny služieb o 2,2 percenta.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v Nemecku v júli stúpli o 0,9 percenta a tiež prekonali odhady ekonómov, ktorí počítali s ich nárastom o 0,5 percenta.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Nemecka v júli medziročne vzrástol o 3,1 percenta po zvýšení o 2,1 percenta v júni, zatiaľ čo ekonómovia očakávali, že dosiahne 2,9 percenta. Júlový HICP je najväčší od augusta 2008, keď harmonizovaná miera inflácie dosiahla 3,3 percenta.

Medzimesačne sa HICP zvýšil 0,5 percenta, čo sa zhoduje s očakávaniami ekonómov. Konečné výsledky za júl zverejní Destatis 11. augusta.

Neprehliadnite

Dominik Hapl: Nálada na trhoch sa zhoršuje. Môže za to aj vyššia americká inflácia