Spotrebiteľské ceny v Holandsku vzrástli v minulom roku o dvojcifernú hodnotu, pričom inflácia dosiahla najvyššiu úroveň za takmer polstoročie. Poukázali na to v utorok zverejnené údaje holandského štatistického úradu.

Ako oznámil štatistický úrad, v minulom roku sa spotrebiteľské ceny v krajine zvýšili o 10 percent, zatiaľ čo v roku 2021 inflácia dosiahla 2,7 percenta. Miera inflácie za rok 2022 bola najvyššia od roku 1975, v ktorom zaznamenala 10,2 percenta.

Vývoj spotrebiteľských cien v Holandsku ovplyvnili najmä náklady na energie zahrnujúce ceny elektriny, plynu a vykurovania. Tie sa v priebehu roka zvýšili o 14,1 percenta. Vysoký rast zaznamenali aj ceny motorových palív, ktoré sa zvýšili zhruba o 18 percent, a ceny potravín, kde rast dosiahol 10,8 percenta.

V samotnom decembri sa však inflácia zmiernila, pričom dosiahla 6-mesačné minimum, uviedol štatistický úrad, ktorý tak potvrdil predbežný odhad z minulého týždňa. Spotrebiteľské ceny v Holandsku vzrástli v decembri medziročne o 9,6 percenta po novembrovom raste na úrovni 9,9 percenta.

Ďalšie dôležité správy

PK 37 Berlín - Na snímke holandský premiér Mark Rutte reční počas tlačovej konferencie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom po zasadnutí nemecko-holandského klimatického kabinetu ohľadom klimatickej politiky v Berlíne 4. októbra 2022. FOTO TASR/AP

Mark Rutte, Prime Minister of the Netherlands, makes remarks at a press conference with Chancellor Scholz after the meeting of the German-Dutch Climate Cabinet at the Federal Chancellery in Berlin, Germany, Tuesday, Oct. 4, 2022. (Bernd von Jutrczenk
Neprehliadnite

Holandsko poskytne Ukrajine 2,5 miliardy eur. Ukrajina sa na nás môže spoľahnúť, odkázal Rutte