Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v januári 2023 medzimesačne vzrástli o 2,6 percenta a medziročne o 15,2 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Medzimesačne rástli ceny v 11 z 12 odborov (výdavkových skupín domácností). Najväčší vplyv na infláciu mal nárast cien v odbore bývanie a energie o 3,9 percenta, v ktorých sa premietla úprava regulovaných cien energií. Ceny plynu v porovnaní s decembrom 2022 boli vyššie o 11,9 percenta, tepelnej energie o 13,6 percenta. Nižší rast zaznamenala elektrina, o 2,5 percenta.

Ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 15,2 percenta, čo je stále na úrovni 22-ročných rekordov. Vyššie ceny boli vo všetkých 12 sledovaných výdavkových skupinách (odboroch) domácností, päť odborov malo medziročný rast nad úrovňou 12 percent.

Najväčší vplyv na hodnotu inflácie mali podobne ako v predošlom roku dynamicky rastúce ceny dvoch položiek, ktoré tvoria najväčšie podiely vo výdavkoch domácností - bývania s energiami a potravín s nealko nápojmi. Spolu tvoria takmer 50 percent výdavkov domácností SR.

Potraviny boli v januári medziročne drahšie o 28,6 percenta a nepretržite rastú už tretí rok. Zvýšenie cien o viac ako štvrtinu sa prejavilo až v piatich z deviatich skupín potravín, pričom rast nad 30 percent bol pri cenách mäsa, ako aj mlieka, syrov a vajec alebo olejov a tukov. O štvrtinu boli vyššie ceny chleba a obilnín a o viac ako 20 percent ceny zeleniny.

Index spotrebiteľských cien sa v januári 2023 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 15 percent, za nízkopríjmové domácnosti o 16,1 percenta, za domácnosti dôchodcov o 16,2 percenta.

Ďalšie dôležité správy

WA 1 archív Londýn - Na archívnej snímke z 22. decembra 2022 zákazníci kráčajú po významnej obchodnej londýnskej Bond Street. Rast inflácie v Spojenom kráľovstve sa v decembri 2022 spomalil, už druhý mesiac po sebe, a dosiahol najmenšie tempo za tri mesiace. Prispelo k tomu najmä zmiernenie rastu cien palív. To vyvoláva nádej, že kríza životných nákladov už dosiahla vrchol. Ukázali to v stredu údaje štatistického úradu ONS. TASR o tom informuje na základe správ AP, AFP a RTTNews. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Britská inflácia sa v januári spomalila tretí mesiac po sebe