Inflácia v Argentíne by mohla tento rok zrýchliť na takmer 100 percent. Uviedli to analytici v najnovšom prieskume argentínskej centrálnej banky.

Analytici najnovšie predpokladajú, že medziročný rast spotrebiteľských cien v Argentíne dosiahne tento rok 99,9 percenta oproti inflácii na úrovni 94,8 percenta v minulom roku. To je viac, než odhadovali v prieskume z minulého mesiaca, keď počítali so zrýchlením tohtoročnej miery inflácie na 97,6 percenta. Najnovší prieskum sa uskutočnil od 24. do 28. februára a zúčastnilo sa ho 40 analytikov.

Dôvodom je pokračujúca finančná a sociálna kríza v krajine. V januári dosiahla medziročná miera inflácie v Argentíne 98,8 percenta a v medzimesačnom porovnaní vzrástli spotrebiteľské ceny o 6 percent. Analytici odhadujú, že za február sa rast spotrebiteľských cien oproti januáru zrýchlil o 6,1 percenta.

Navyše v novom prieskume očakávajú tento rok stagnáciu argentínskej ekonomiky, zatiaľ čo pred mesiacom ešte ekonómovia počítali s miernym rastom o 0,5 percenta. Zároveň predpokladajú ďalšie oslabenie argentínskej meny. Ako uviedli, kurz argentínskeho pesa oproti doláru by sa mal ku koncu tohto roka oslabiť na 330,47 ARS/dolár.

Ďalšie dôležité správy

elektrina
Neprehliadnite

Argentínu postihol rozsiahly výpadok prúdu, zrejme ho spôsobil požiar