Doposiaľ 22 prípadov nového variantu koronavírusu pod označením delta plus identifikovali v Indii a podrobne ich monitorujú, uviedli v utorok predstavitelia indického rezortu zdravotníctva. Informuje o tom agentúra DPA.

Šírenie vysoko nákazlivého variantu delta, ktorý prvýkrát zaznamenali v Indii, sa považuje za dôvod zničujúcej druhej vlny pandémie koronavírusu v krajine. Pozornosť sa však v súčasnosti začala sústreďovať na variant delta plus, ktorý sa okrem Indie objavil ešte aj v ôsmich ďalších štátoch, informovali zdroje indického ministerstva zdravotníctva s odvolaním sa na Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO).

WA 10 Moskva - Cestujúci s ochrannými rúškami sedia v metre v Moskve vo štvrtok 10. júna 2021. Ruské úrady vo štvrtok oznámili prudký nárast počtu nových prípadov covidu, ktoré po prvý raz od marca presiahli 11.000. FOTO TASR/AP

People wearing face mask to help curb the spread of the coronavirus ride a subway car in Moscow, Russia, Thursday, June 10, 2021. The Russian authorities reported a spike in coronavirus infections on Thursday, with new confirmed cases exceeding 11,000 for the first time
Neprehliadnite

Variant delta je o 60 percent nákazlivejší i odolnejší voči vakcínam

Na základe doterajších poznatkov o nákazlivosti a prenosnosti považuje India variant delta plus za tzv. variant záujmu (VOI), a nie za závažnejší variant znepokojenia (VOC), akým je variant delta, píše DPA. Indické ministerstvo zdravotníctva ďalej uviedlo, že v súvislosti s variantom delta plus v súčasnosti prebiehajú výskumy klinických dát a ich výsledky budú čoskoro zverejnené.

Väčšina z 22 prípadov nákazy variantom delta plus je hlásených z indického štátu Maháraštra, ktorý je epicentrom indickej pandémie. V Indii bolo doteraz koronavírusom infikovaných takmer 30 miliónov ľudí. Počet úmrtí na chorobu Covid-19 dosiahol v nedeľu 386 713.