Stratégia Indie vyvolala otázky, najmä  na Západe, o tom, či celosvetovo najväčšia a najľudnatejšia demokracia nemala zaujať jasnejší postoj, píše BBC.

Hlasovania sa trikrát zdržala

Vo svojom prvom stanovisku v rámci Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) Dillí priamo nepomenovalo žiadnu krajinu, no uviedlo, že ľutuje, že výzvy medzinárodného spoločenstva týkajúce sa diplomacie a dialógov neboli vypočuté.

Krajina však nezašla tak ďaleko, aby Rusko kritizovala. Predtým ako BR OSN hlasovala o návrhu uznesenia OSN odsudzujúcom inváziu, Dillí čelilo výzvam z Ruska, USA a Ukrajiny, aby „urobilo správnu vec“.

Ukrajina aj Rusko dokonca Dillí verejne vyzvali, aby zaujalo jasnú pozíciu. India sa rozhodla zdržať sa hlasovania, no z jej vyhlásenia po pozornom prečítaní vyplýva, že predsa len zašla o krok ďalej a nepriamo požiadala Moskvu o rešpektovanie medzinárodného práva.

Dillí pokračuje vo svojej stratégii a hlasovania na zasadnutí BR OSN sa zdržalo takisto aj v otázke okamžitého ukončenia invázie na Ukrajinu. Po treťom zdržaní sa hlasovania vyšší úradníci Washingtonu vyzvali Indiu, aby zaujala „jasné stanovisko“.

Možnosti má obmedzené

Bývalý indický diplomat JN Misra hovorí, že India „si môže vybrať zo zlej a ešte horšej možnosti“. Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa India snaží nájsť diplomatickú rovnováhu v otázke Ukrajiny. Najdôležitejšie sú pre Indiu časom overené obranné a diplomatické vzťahy s Moskvou.

Aj keď podiel ruského dovozu zbraní do Indie klesol zo 70 na 40 percent, Rusko je v Indii aj naďalej ich najväčším dovozcom. Pokles nastal v dôsledku toho, že India sa rozhodla diverzifikovať svoje portfólio a zvýšiť domácu výrobu v oblasti obrany. Rusko krajine takisto dodáva aj protilietadlový systém S-400, ktorý Indii poskytuje kľúčový strategický nástroj a má slúžiť ako odstrašujúci prostriedok v rámci vzťahov s Čínou a Pakistanom.

Na Ukrajine má stále tisícky študentov

Pre Dillí je navyše náročné prehliadať dekády historickej diplomatickej spolupráce s Ruskom v určitých oblastiach. Moskva napríklad v minulosti vetovala rozhodnutie BR OSN v otázke sporného Kašmíru s cieľom pomôcť Indii udržať to v bilaterálnej rovine.

Michael Kugelman, zástupca riaditeľa think-tanku Wilson Center, dodáva, že Dillí zvolilo vo svojom vyjadrení v rámci BR OSN zopár silných slov, aby ukázalo, že situácia na Ukrajine preň nie je príjemná. India má na Ukrajine stále okolo 20 000 študentov, ktorých sa snaží evakuovať. Najmä v súvislosti s evakuáciou študentov z Charkova sa jej podarilo získať pomoc od Ukrajiny, aj od Ruska.

Medzi mlynskými kameňmi

V tomto ohľade má India jedinečnú pozíciu, keďže je jednou z mála krajín, ktoré majú dobré vzťahy s Washingtonom, aj s Moskvou. Ak však Washington a jeho európski spojenci budú aj naďalej uvaľovať na Rusko sankcie, môže byť pre Indiu náročné pokračovať v obchodovaní s Moskvou.

Zdá sa, že USA rozumejú súčasnej pozícii Indie, no neexistujú žiadne záruky toho, že to tak aj naďalej ostane. Keď sa amerického prezidenta Joe Bidena nedávno opýtali na pozíciu ohľadom Indie, prezident nedal žiadnu definitívnu odpoveď. „S Indiou budeme (o Ukrajine) viesť konzultácie. Ešte sme to úplne nedoriešili,“ povedal J. Biden.

Amerika sankcie definitívne nevylúčia

Otázka sankcií v súvislosti s nákupom systémov S-400 ešte visí vo vzduchu. Zákon o boji proti nepriateľom Ameriky prostredníctvom sankcií sa zaviedol v roku 2017 a zameriava sa na Rusko, Irán a Severnú Kóreu. Slúži na uvalenie cielených hospodárskych a politických sankcií. Takisto zakazuje krajinám podpisovať s týmito národmi obranné dohody.

Ani predtým, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu, Washington neprisľúbil žiadnu výnimku. Odborníci veria, že táto otázka by sa mohla stať vyjednávacím prostriedkom v rámci rokovaní medzi Indiou a USA.

Pokiaľ Moskva zaznamená zmenu v stratégii Dillí, mohla by v tejto situácii využiť svoje vlastné páky, akou je posilnenie vzťahov s Pakistanom, ktorý je odvekým rivalom Indie. Rusko prijalo prehlbujúce sa vzťahy Indie a USA, no Ukrajina je tou hranicou, ktorej prekročenie zo strany Indie by Rusko nechcelo.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: Rating Ruska znížený na junk. Ropa ďalej rastie