Vlajka s pozdĺžnymi pruhmi vo farbách čiernej, žltej a bielej bola považovaná za oficiálny symbol ruskej ríše v druhej polovici 19. storočia. Pieseň „Bože, cára chráň“ sa stala imperiálnou hymnou v rokoch 1833 až 1917. Nahradila predošlú hymnu „Modlitba Rusov“, ktorá bola prevzatá z anglickej hymny „God Save the King“.
Podľa parlamentnej frakcie nacionalistov prispeje zmena štátnych symbolov k obnove duchovných a kultúrnych hodnôt Rusov, pretože cárske symboly boli „výrazom historickej pamäti a veľkých víťazstiev“ ruského impéria.
Po boľševickej revolúcii sa hymnou sovietskeho Ruska stala až do roku 1944 „Internacionála“, ktorú nahradila hymna ZSSR platná po rozpade štátu. Hymnou Ruskej federácie sa po tom na desať rokov stala „Vlastenecká pieseň“, ktorú v roku 1833 zložil Michail Glinka. Vladimir Putin po nástupe do prezidentskej funkcie v roku 2000 rozhodol o návrate k sovietskej hymne, zmenil sa iba pôvodný text.
Imperiálnu cársku vlajku aj v súčasnosti na svojich akciách používajú ruskí monarchisti, pravicové ultranacionalistické organizácie a radikálni futbaloví fanúšikovia. V Rusku panuje presvedčenie, že pod imperiálnou vlajkou neboli ruské vojská nikdy porazené.