O trojpercentnú úľavu z úroku budú môcť od júla požiadať len mladí ľudia, ktorých priemerný mesačný príjem dosiahol maximálne 1127,10 eura. Príjmová hranica klesne zo súčasných 1242,80 eura o 116 eur.

Priemerný mesačný príjem žiadateľov o hypotekárny úver so štátnym príspevkom sa vypočítava z príjmu za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola podaná žiadosť o hypotekárny úver. Príjem žiadateľa môže byť najviac 1,3-násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za kalendárny štvrťrok.

Žiadateľ musí preukázať banke príjem za minulý rok a aj svoj aktuálny príjem. Vo výhode sú manželia alebo iní spoludlžníci, pretože ich príjem sa spočítava. Ak je manželka na rodičovskej dovolenke, manžel môže zarobiť mesačne maximálne 2254,20 eura. Aktuálny príjem rozhoduje o tom, akú výšku hypotéky banka schváli žiadateľovi.

Ďalšie podmienky

Štátny príspevok pre mladých sa poskytuje na prvých 5 rokov splácania, najviac zo sumy 50-tisíc eur a zároveň 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Suma, ktorá túto hranicu prekročí, je úročená sadzbou nezníženou o štátny príspevok pre mladých.

Počas prvých 5 rokov splácania môžete hypotéku znižovať mimoriadnymi splátkami alebo požiadať o odklad splátok. Na zvýhodnenú hypotéku majú nárok mladí vo veku od 18 do 35 rokov.

Štátny príspevok vo výške 3 percent si možno uplatniť len pri klasickom hypotekárnom úvere a len na jednu zmluvu. O tieto percentá sa zníži úroková sadzba schválená bankou.

Ak by ste si hypotéku pred uplynutím štyroch rokov od poskytnutia úveru preniesli do inej banky, museli by ste poskytnutý štátny príspevok vrátiť.

O hypotéky pre mladých je veľký záujem, keďže pri maximálnej 50-tisícovej hypotéke so splatnosťou na 30 rokov sa dá vďaka úrokovému zvýhodneniu usporiť za päť rokov sumu prevyšujúcu 2290 eur.

Čo treba predložiť banke

Žiadatelia predkladajú banke ročné zúčtovanie preddavkov na daň, z ktorého je jasné, aký príjem dosiahli v minulom roku. Banky požadujú aj potvrdenie o príjme z aktuálneho zamestnania a niekedy aj výpisy z účtu, na ktorý dostávajú mzdu.

Inak sa posudzuje príjem živnostníka a SZČO. SZČO musia banke predložiť daňové priznanie za predchádzajúci rok. Študent predloží čestné vyhlásenie o nepoberaní príjmu na tlačive banky. Nezamestnaní predkladajú potvrdenie o evidovaní na úrade práce a potvrdenie o vyplatených dávkach v nezamestnanosti.

K schváleniu hypotéky požaduje banka aj znalecký posudok na preukázanie hodnoty nehnuteľnosti a doklad na preukázanie účelu hypotéky. Tým môže byť napríklad kúpna zmluva alebo zmluva o dielo.

Banky si za schválenie hypotéky vyberajú poplatok vo výške 0,80 až 1 percento z hodnoty úveru, najmenej však 165 eur a maximálne 1000 eur.

Hypotéka pre mladých – základné údaje:

  • môžu o ňu požiadať ľudia vo veku od 18 do 35 rokov,
  • o trojpercentnú úľavu z úroku môžete požiadať pri príjme do 1127,10 eura,
  • príjem manželov sa spočítava, môže byť 2254,20 eura,
  • nižší úrok platí 5 rokov z úveru do 50-tisíc eur, pričom požičaná suma zároveň nesmie prekročiť 70 percent z hodnoty nehnuteľnosti.