Čínsky telekomunikačný gigant Huawei Technologies dosiahol pokrok na rokovaniach o predaji svojej divízie serverov x86 bližšie nešpecifikovanému konzorciu.

Dôvodom predaja je zaradenie firmy Huawei na čiernu listinu v USA, čo spoločnosti sťažilo nákup procesorov od americkej firmy Intel. Informovala o tom v utorok agentúra Bloomberg News, ktorá sa odvoláva na zdroje oboznámené s touto záležitosťou.

Presnú hodnotu transakcie nebolo možné zistiť, ale pravdepodobne pôjde o miliardy jüanov, uviedli.

V uplynulých mesiacoch sa objavilo niekoľko potenciálnych kupcov z vládneho a súkromného sektora.

Horúci kandidát

Spoločnosť Henan Information Industry Investment, štátna firma so sídlom v Čeng-čou, ktorá je partnerom serverového biznisu Huawei, je horúcim kandidátom, povedal jeden zo zdrojov. Do rozhovorov sa zapojil aj výrobca spotrebnej elektroniky Huaqin Technology a spoločnosť, ktorá spravuje aktíva a reprezentuje vládu provincie Chu-pej.

Nie je jasné, či sa tieto spoločnosti uchádzajú o serverovú divíziu samostatne alebo ako súčasť rovnakého konzorcia.

Huawei tieto správy odmietol komentovať. Potenciálni kupci nereagovali na žiadosti o komentár.

Začalo to Trumpom

Huawei, kedysi šampión s dominantnými pozíciami v oblasti mobilných telefónov a komunikačných zariadení, musel prepracovať svoje operácie po tom, ako predchádzajúca administratíva exprezidenta Donalda Trumpa začala rozsiahlu kampaň proti čínskej spoločnosti v roku 2018.

Huawei pred rokom predal svoju značku smartfónov Honor konzorciu pod vedením vlády v Šen-čene za nezverejnenú sumu, pretože USA zakázali americkým firmám, ako je Qualcomm, dodávať čínskemu gigantu určité komponenty vrátane čipov.

Neuspokojivé hospodárske výsledky

Vývozné obmedzenia si vyžiadali finančnú daň. Spoločnosť Huawei oznámila, že tržby v 3. štvrťroku klesli už štvrtý kvartál po sebe, a to o 38 percent na 135 miliárd jüanov (18,22 miliardy eur).

Serverová divízia x86 nie je kľúčovou divíziou spoločnosti Huawei. Spoločnosť vyvinula vlastné servery pre svoje podnikanie v oblasti cloud computingu, poháňané procesormi založenými na ARM, ktoré využívajú technológiu Kunpeng od Huawei.

Posilnia pôsobenie v Číne

Huawei si vybudoval silné obchodné vzťahy s vládou podporovanými firmami v provincii Che-nan a podľa nemenovaných zdrojov založil dcérsku spoločnosť s názvom Xfusion v hlavnom meste provincie Čeng-čou s cieľom rozvíjať podnikanie súvisiace s technológiami založenými na Kunpeng.

Oddelenie divízie x86 jej môže poskytnúť viac príležitostí na rast. Výrobca smartfónov Honor uviedol, že jeho oddelenie od spoločnosti Huawei mu umožnilo obnoviť obchodné vzťahy s hlavnými dodávateľmi, pretože sa naň už nevzťahujú obmedzenia v USA.

Stánok Ericssonu v Hannoveri
Neprehliadnite

Zakázali Huawei, stratili časť čínskeho trhu. Napriek tomu Ericsson zvýšil kvartálny zisk