Čínsky výrobca telekomunikačných zariadení Huawei Technologies, ktorý čelí sankciám zo strany Spojených štátov, predpokladá, že za tento rok vykáže takmer tridsaťpercentný pokles tržieb.

Logo Huawei
Neprehliadnite

Huawei po značke smartfónov Honor predá aj divíziu serverov. V USA je firma na čiernej listine

Boj s problémami

Očakáva tiež, že s problémami sa bude stretávať aj v budúcom roku. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z novoročného listu, ktorý predseda správnej rady podniku Kuo Pching adresoval zamestnancom.

Huawei predstavil smartfón Nova 9
Neprehliadnite

Huawei predstavil smartfón Nova 9, hodinky Watch GT 3 či slúchadlá v obale od rúžu

Spoločnosť Huawei podľa tohto dokumentu odhaduje, že jej tohtoročné tržby dosiahnu 634 miliárd jüanov. To predstavuje pokles 28,9 percenta z minuloročných 891,4 miliardy jüanov, píše Reuters.

Firma bude podľa listu ďalej zápasiť s veľkými výzvami, ako sú ,,nepredvídateľné podnikateľské prostredie, politizácia technologického sektora a rastúci tlak na deglobalizáciu".

Čierna listina USA

Okrem amerických sankcií mal na tržby spoločnosti Huawei negatívny vplyv aj pokles dopytu súvisiaci s pandémiou choroby covid-19. ,,Musíme sa držať svojej stratégie a racionálnym spôsobom reagovať na vonkajšie sily, ktoré sú mimo našej kontroly," uviedol Kuo Pching.

Administratíva minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa predvlani umiestnila Huawei na čiernu obchodnú listinu. Obmedzila tak firme prístup k dôležitým americkým technológiám, čo malo výrazný vplyv na jej aktivity v oblasti mobilných telefónov. Vlani v novembri spoločnosť Huawei kvôli americkým sankciám predala divíziu lacných telefónov Honor.

Spojené štáty spoločnosť Huawei obviňujú z krádeže technológií a podozrievajú zo špionáže pre čínsku vládu. To ale Huawei dlhodobo popiera.

Stánok Ericssonu v Hannoveri
Neprehliadnite

Zakázali Huawei, stratili časť čínskeho trhu. Napriek tomu Ericsson zvýšil kvartálny zisk