Potenciálna hrozba jadrovej vojny narastá od februára, keď Rusko napadlo Ukrajinu. Rétorika o použití jadrových zbraní sa zintenzívnila na oboch stranách, čo vyvrcholilo varovaním prezidenta Joea Bidena pred jadrovým „armagedonom“, ktoré vyslovil 6. októbra, píše Newsweek.

Informácie nie sú

Zatiaľ neexistujú nijaké informácie tajných služieb, ktoré by naznačovali, že útok bezprostredne hrozí –, ale čo by sa stalo s najľudnatejšími mestami sveta mesta, ak by sa jadrová vojna naozaj začala? 

„To skutočne závisí od veľkosti zbrane," povedal pre Newsweek Moritz Kütt, pracovník Inštitútu pre výskum mieru a bezpečnostnej politiky na univerzite v Hamburgu. „Veľkosť sa zvyčajne meria v kilotonách, čo je tisíc ton výbušniny, dodal.

Rozhodujú megatony

„Najväčšia konvenčná zbraň, ktorú máme, má desať ton... Zbraň v Hirošime ich mala 13-tisíc." Dnešné zbrane sú ešte silnejšie. „V arzenáli sa nachádzajú zbrane, ktoré majú stovky kiloton... dokonca megaton," priblížil Kütt. 

Celosvetová populácia má v novembri dosiahnuť osem miliárd ľudí a viac ako polovica tohto počtu, čo sú približne štyri miliardy, žije v mestách.

Organizácia Spojených národov odhaduje, že 68 percent svetovej populácie bude v priebehu najbližších tridsiatich rokov žiť v mestách a prímestských oblastiach. 

Smrtiace účinky

Použitím Wellersteinovho modelu NUKEMAP by výbuch termonukleárnej hlavice W78 nad Tokiom, najľudnatejším mestom sveta, znamenal vyše 760-tisíc obetí a ďalšie takmer tri milióny zranených. 

Výbuch vo vzduchu nad bangladéšskou metropolou Dháka, najhustejšie obývaným mestom sveta, by zabil takmer dva milióny ľudí, zatiaľ čo výbuch na povrchu by ich zabil vyše milióna. Tento model však nezohľadňuje vplyvy infraštruktúru mesta, ani jeho obyvateľov. 

Ďalšie dôležité správy

Vandenbergova základňa vzdušných síl  test medzikontinentálna balistická raketa skúška
Neprehliadnite

Ak by vypukla jadrová vojna, v prvých hodinách by zahynulo takmer 100 miliónov ľudí