V sobotu sa v Chorvátsku končí prechodné obdobie, keď sa po zavedení eura 1. januára dalo v hotovosti platiť aj starou menou - kunami.

Duálny obeh kuny a eura mal uľahčiť výmenu bankoviek a mincí. Kurz bol zafixovaný na 7,5345 kuny za jedno euro. Maloobchodníkom a poskytovateľom služieb Chorvátska národná banka (HNB) odporučila, aby výdavky drobných robili v eurách, aj keď zákazníci platili v kunách. K 31. decembru 2022 bolo z obehu stiahnutých 55 percent pôvodných bankoviek a tretina mincí.

Zhruba 4-tisíc bankomatov v Chorvátsku v súčasnosti vydáva väčšinou bankovky v hodnote 10 a 20 eur, od 1. apríla sa to postupne rozšíri aj na vyššie nominálne hodnoty v závislosti od odhadov bánk a obchodnej politiky, uviedla Chorvátska banková asociácia.

Hotovosť v kunách bude od 15. januára bezplatne vymieňať Chorvátska poštová banka a Finančná agentúra až do 31. decembra 2023. Pri jednej transakcii možno vymeniť maximálne 100 kunových bankoviek a 100 mincí, uviedla HNB.

Od 1. januára 2024 bude bezplatne vymieňať hotovosť v kunách už iba HNB - mince do 31. decembra 2025, bankovky bez časového obmedzenia. Duálne zobrazovanie cien potrvá do konca roka 2023, aby sa uľahčilo prispôsobenie cenám v novej mene. Národná mena kuna bola v obehu od roku 1994.

Po vstupe Chorvátska má eurozóna 20 členov, predtým sa naposledy rozšírila o Litvu v roku 2015.

Ďalšie dôležité správy

Chorváti si rýchlo zvykajú na používanie eura
Neprehliadnite

Chorváti si rýchlo zvykajú na euro, zadlžovanie hypotékami sa spomaľuje a čo čaká zdravotníctvo