Hotely a penzióny navštívilo v júli viac hostí ako za celý prvý polrok 2021. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Cestovný ruch na Slovensku podporili najmä domáci návštevníci, bolo ich o niečo viac ako pred rokom a súčasne o šestinu viac ako v rovnakom období pred pandémiou.

Napriek tomu nevykryli dvojtretinový prepad hostí zo zahraničia, preto aj celková júlová návštevnosť bola nižšia o takmer 18 percent ako pred dvomi rokmi.

Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku v júli 2021 navštívilo takmer 585-tisíc osôb, návštevníci strávili v ubytovacích zariadeniach 1,8 milióna nocí. Medziročne dosiahla návštevnosť počas prvého prázdninového mesiaca rast o 2,5 percenta, ale v porovnaní so situáciou v rovnakom období pred pandémiou (oproti júlu 2019) bol počet hostí nižší o 17,9 percenta.

Služby hotelov, penziónov či ďalších ubytovacích zariadení pred rokom využil približne rovnaký počet hostí a pred dvoma rokmi, to bolo rekordných 712-tisíc osôb. Počet prenocovaní tiež zaostával, prvý mesiac prázdnin pred dvoma rokmi dosiahol o štvrtinu vyššie hodnoty (takmer 2,4 milióna nocí) ako v súčasnom roku.

Z pohľadu ôsmich regiónov si medziročne v počte návštevníkov polepšili štyri kraje, ale prekonať hodnoty z obdobia pred pandémiou sa podarilo len v jednom a to v Žilinskom kraji. Bol to jediný región, ktorému výrazne zvýšený počet domácich návštevníkov pomohol vykompenzovať stále len tretinovú návštevnosť cudzincov. Celková júlová návštevnosť Žilinského kraja bola o 3 percentá vyššia ako návštevnosť v rovnakom období spred dvoch rokov.

Návštevnosť aj v júli tohto roka naďalej tvorili najmä domáci turisti s 83-percentým podielom na celkovej návštevnosti (485-tisíc osôb).

Najviac domácich turistov navštívilo Žilinský kraj (134-tisíc osôb), Prešovský kraj (102-tisíc osôb) a Banskobystrický kraj (71-tisíc osôb). Súčasne v piatich krajoch bola návštevnosť domácich turistov vyššia aj ako v rovnakom období pred pandémiou. Nárast sa pohyboval od 8,8 percenta v Banskobystrickom kraji po 44,6 percenta v Žilinskom kraji.

Ubytovacie služby využilo 99 500 zahraničných návštevníkov s takmer 278-tisíc prenocovaniami, návštevnosť bola o 31,8 percenta horšia ako pred rokom, keď sa cestovný ruch vyrovnával s dosahmi prvej vlny pandémie. V porovnaní s rokom 2019 ide o dvojtretinový výpadok zahraničnej návštevnosti, vtedy ubytovanie počas júla využilo 297-tisíc zahraničných návštevníkov.

V súhrne za mesiace január až júl roku 2021 sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,13 milióna návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o takmer 40 percenta a súčasne pokles o 68 percent voči 2019. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 prepad počtu cudzincov dosiahol 87 percent a pri domácich návštevníkoch 57 percent.

Mountains,Of,Belianske,Tatra,In,Slovakia
Neprehliadnite

Pochovali sme si turizmus. Bohužiaľ, sami